28η: Καστρινός-ΓΣΠ
29η: ΓΣΠ-Καλαμπάκι
30ή: Βώλακας-ΓΣΠ

Σε κακό φεγγάρι…1-2

Σχεδόν ένα μήνα συμπλήρωσε η Προσοτσάνη από την τελευταία της νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς ούτε σήμερα κατάφερε να γευτεί τη χαρά του τρίποντου στο παιχνίδι απέναντι στο Βισαλτιακό Νιγρίτας, με το 1-2 στο «Γεώργιος Μακρής» από τους σερραίους να επιμηκύνει το αρνητικό σερί που «τρέχει» η ομάδα του Στράτου Κονταξή στο μήνα Νοέμβριο. Οι περίπου 250 φίλαθλοι είδαν ένα ματς χωρίς ιδιαίτερη ποιότητα ανάμεσα στις δύο πρωταθλήτριες του ομίλου (2007 Προσοτσάνη & 2009 Νιγρίτα), ωστόσο το ενδιαφέρον για την τελική επικράτηση ήταν αμείωτο μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι από τη Θεσσαλονίκη. Σ’ ένα α’ μέρος που η Προσοτσάνη είχε την υπεροχή και τις ευκαιρίες να ανοίξει αυτήν πρώτη το σκορ, κόντρα στη ροή του ματς είδε τους «κόκκινους» του Στράτου Κιουσεκτσίδη να παίρνουν κεφάλι λίγο μετά τη συμπλήρωση ενός τετάρτου. Η αντίδραση των «κυανόλευκων» ήρθε σχετικά γρήγορα και παρότι έψαξαν την ανατροπή στο σκορ μέχρι την ανάπαυλα, φάνηκαν αρκετά επιπόλαιοι στην τελική πάσα μέσα στην περιοχή του Ασημώνη. Στην επανάληψη όλοι περίμεναν το λογικό φαβορί – άσχετα αν τις δύο ομάδες τις χώριζε ένας βαθμός προς της αγωνιστικής – να επιβάλλει το ρυθμό του και να φτάσει εύκολα ή δύσκολα στην επικράτηση. Η Προσοτσάνη ωστόσο παρουσιάστηκε νευρική, χωρίς ουσία στο παιχνίδι της και βραχυκυκλωμένη από την άριστη αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων. Παρότι στο λογαριασμό της ανήκει η καλύτερη φάση για το 2-1, αντ’ αυτού σε μια ανύποπτη στιγμή έγινε το 1-2 λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο 10λεπτο. Εκεί οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν υπό το φάσμα της διαφαινόμενης ήττας – η οποία έγινε δεδομένη άμα τη λήξη του ματς – αφού σπαταλήθηκαν δύο μεγάλες ευκαιρίες τουλάχιστον για να σωθεί ο βαθμός της ισοπαλίας. Το τελικό 1-2 παρέμεινε μέχρι και το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και δικαίως πανηγυρίστηκε από τους λιγοστούς φιλάθλους του Βισαλτιακού, εν αντιθέσει με τους φίλους της Προσοτσάνης που έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι για 2η σερί αγωνιστική από το «Γεώργιος Μακρής».

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 21 Νοέμβριος 2010 20:01)

Περισσότερα...

Ο δρόμος προς τον τελικό

Πραγματοποιήθηκε πριν από λίγο η κλήρωση των ζευγαριών τόσο της προημιτελικής όσο και της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου της ΕΠΣ Δράμας, στα γραφεία της διοργανώτριας Αρχής. Αναλυτικά:

• Κλήρωση προημιτελικής φάσης κυπέλλου ΕΠΣΔ (Τα ζευγάρια)
  1. Βώλακας – Προσοτσάνη
  2. Καλλίφυτος – Πανδραμαϊκός
  3. Οχυρό – Πετρούσα
  4. Περιθώρι – Αμπελοκήποι

Οι αγώνες είναι νοκ άουτ.

• Κλήρωση ημιτελικής φάσης κυπέλλου ΕΠΣΔ (Τα ζευγάρια)
  1. Νικητής (1) – Νικητής (2)
  2. Νικητής (3) – Νικητής (4)

Οι αγώνες στην ημιτελική φάση είναι διπλοί και ισχύει το εκτός έδρας γκολ.

Οι ημερομηνίες θα οριστούν κατόπιν συνεννόησης των σωματείων.

Το καρπούζι στη μέση...1-1

Εξ αρχής το ματς είχε την ετικέτα του ντέρμπι, όντας με την ελάχιστη βαθμολογική διαφορά στον πίνακα του 1ου ομίλου να χωρίζει Ορφέα Ξάνθης και Προσοτσάνη. Οι δύο αντίπαλοι μάλιστα προερχόταν από τα ίδια αποτελέσματα προ της πρώτης Κυριακής των αυτοδιοικητικών εκλογών στο πρωτάθλημα (ήττα) κι εύκολες προκρίσεις μεσοβδόμαδα για το θεσμό του κυπέλλου απέναντι σε αντιπάλους χαμηλότερης δυναμικότητας. Μέλημα και των δύο ήταν να μη χάσουν και παρότι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Χαλκιδικιώτη ρέφερι Τσακαλίδη οι 28 ποδοσφαιριστές πάλεψαν για τη νίκη, έφυγαν άπαντες ευχαριστημένοι από το βαρύ αγωνιστικό χώρο του δημοτικού γηπέδου της Ξάνθης, με το 1-1 να δίνει από ένα βαθμό και συνάμα ένα επιπλέον σκαλοπάτι στο βαθμολογικό πίνακα, που δείχνει ιδιαίτερα «μαζεμένος» αν εξαιρέσουμε το Σουφλί που κάνει μέχρι στιγμής επίδειξη δύναμης. Στα αγωνιστικά του ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής θα μπορούσε να σταθεί κανείς σε δυο-τρία σημεία που το έκριναν. Ποια είναι αυτά; Η πολύ καλή απόδοση του τερματοφύλακα της Προσοτσάνης Αβραάμ, που όταν χρειάστηκε ήταν παρών και πέρα από το γκολ που δέχτηκε αποτέλεσε το «φύλακα-άγγελο» για την εστία του στο 1ο του φετινό ματς για το πρωτάθλημα, στην εκτελεστική δεινότητα του Κιοσέογλου, που προερχόμενος με φόρα από το ματς του κυπέλλου «χτίζει» παράδοση στο σκοράρισμα στο συγκεκριμένο γήπεδο (και πέρυσι είχε ισοφαρίσει πριν ο Παλτζίδης κάνει το τελικό 1-2 που σήμανε και την αντεπίθεση των «κυανόλευκων» προς τη σωτηρία) και τέλος στην εξαφάνιση από το γήπεδο του «πολύ» Μουμίν Ογλού, με υπαίτιο κυρίως το Δημητριάδη, που πέρασε «χειροπέδες» στον 1ο σκόρερ του Ορφέα, έχοντας πάντα βοήθειες και από τον κοντινότερο στη φάση συμπαίκτη του. Αν στα παραπάνω προσθέσουμε και την απόλυτη ισορροπία που εξάγεται από τη στατιστική ανάλυση και των 90 λεπτών που παίχτηκε ποδόσφαιρο, τότε βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα ότι το τελικό 1-1 δε στενοχώρησε κανέναν από τους δύο αντιπάλους, ήταν άλλωστε το μοναδικό αποτέλεσμα που έλλειπε από τις αναμετρήσεις στην Ξάνθη, με την Προσοτσάνη να κρατάει τη μερίδα του λέοντος στην προϊστορία από το 2004 με 3 νίκες και μόλις μία ήττα εκτός των άλλων.  Βροντερό «παρών» έδωσαν και οι φίλαθλοι της Προσοτσάνης στις υπό εγκατάλειψη κερκίδες του γηπέδου των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι με τις ιαχές τους και τη συνεχή παρότρυνση προς τους ποδοσφαιριστές του Στράτου Κονταξή αποτέλεσαν το 12ο παίκτη. Ωστόσο κι ο βαθμός της ισοπαλίας σε μια δύσκολη έδρα και με σημαντικότατες απουσίες πρωτοκλασσάτων στελεχών (Σαμαράς, Κερασίδης, Σαββίδης Π. Σάββας) και σ’ ένα ματς που η «μπίλια» θα μπορούσε να καθίσει οπουδήποτε, ήταν αν μη τι άλλο επιτυχία για το νεανικό ως επί το πλείστων συγκρότημα του Στράτου Κονταξή, αρκεί βέβαια να υπάρξει συνέχεια την προσεχή Κυριακή απέναντι στη Νιγρίτα στο «Γεώργιος Μακρής».

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 14 Νοέμβριος 2010 14:46)

Με «εξάρες» στους «8»

Την παραμικρή δυσκολία δε συνάντησε η νεανική στη σύνθεση ομάδα της Προσοτσάνης για να κάμψει την αντίσταση της Μικρόπολης στο νοκ άουτ παιχνίδι της φάσης των «16» του κυπέλλου της ΕΠΣ Δράμας, με τους «κυανόλευκους» να επιβεβαιώνουν πλήρως την ετικέτα του φαβορί από την ημέρα της κλήρωσης. Οι δύο κατηγορίες άλλωστε που χωρίζουν τις συνδημότισσες του ενιαίου Δήμου Προσοτσάνης, αποτυπώθηκε πλήρως και στο βρεγμένο τερέν του ακατάλληλου για αγώνα γηπέδου της Μικρόπολης, με τους παίκτες του Στράτου Κονταξή να πραγματοποιούν μια καλή προπόνηση εν όψει μάλιστα του Σαββατιάτικου ματς στην επανέναρξη της Δ’ Εθνικής λόγω της διακοπής για τις αυτοδιοικητικές εκλογές. Ωστόσο και για το συγκρότημα του Κώστα Κωνσταντινίδη ήταν μια καλή ευκαιρία να τεστάρει τους ετοιμοπόλεμους παίκτες του απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο και σίγουρα μόνο κέρδος αποκόμισε ο ίδιος και οι νεαροί ως επί τω πλείστον «μαυραετοί». Παρουσία περίπου 50 φιλάθλων και κάτω από αντίξοες συνθήκες λόγω της βροχής που έπεφτε και μέχρι τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Κιοσέγλου στο α’ μέρος πήραν γρήγορα ένα ασφαλές προβάδισμα (0-2), το οποίο χωρίς ιδιαίτερο κόπο διεύρυναν στην επανάληψη, παρότι από το 68ο λεπτό αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω ενός χτυπήματος στη μέση του Μουχτάρη κι ενώ ο εορτάζων σήμερα Στράτος Κονταξής είχε πραγματοποιήσει και τις τρεις αλλαγές του.

Τελευταία Ενημέρωση (Δευτέρα, 08 Νοέμβριος 2010 19:36)

Άδικη ήττα (1-2) με «αμφιλεγόμενο» πρωταγωνιστή τον Αθανασίου!

«Η Προσοτσάνη κυριάρχησε και στα 90 λεπτά του αγώνα σήμερα και δε δικαιούμασταν τη νίκη μας. Επίσης θέλω να ζητήσω συγνώμη για τη συμπεριφορά κάποιων παικτών μου στον αγωνιστικό χώρο, που δεν ταιριάζουν με τη φιλοσοφία που προσπαθώ να περνάω καθημερινά μέσα από τις προπονήσεις στην ομάδα». Τάδε έφη στην αίθουσα συνεντεύξεων Τύπου ο Νίκος Καραμπετάκης, τεχνικός της ΑΕ Πιερέων, άμα τη λήξη του νικηφόρου περάσματος της ομάδας του από το «Γεώργιος Μακρής» απέναντι στην Προσοτσάνη με σκορ 2-1. Ότι και να γράψουμε εμείς στο ρεπορτάζ του σημερινού ματς σίγουρα δε θα μπορέσει να αποτυπώσει το τι έγινε μέσα – αλλά κι έξω από τις γραμμές του γηπέδου – σ’ ένα 90λεπτο (και βάλε) γεμάτο ένταση, νεύρα, χειρονομίες, γκολ, δοκάρια, χαμένες ευκαιρίες!!! Οι 300 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στις εξέδρες του «Γεώργιος Μακρής» είδαν μια Προσοτσάνη να μπαίνει φουριόζα στο τερέν και να κλείνει με το «καλησπέρα» τους καβαλιώτες στα καρέ τους. Εκεί δέσποζε ως προς το αγωνιστικό κομμάτι η ηγετική και καθ’ όλα καταλυτική για την τελική έκβαση του ματς μορφή του Αθανασίου! Ο 19χρονος γκολκίπερ είπε «όχι» σε όσες των περιπτώσεων η μπάλα έφτανε προς την εστία του, αλλά δεν έμεινε εκεί: εριστικός από το 1ο κιόλας λεπτό προς τα ball boys, τους φιλάθλους της Προσοτσάνης, αλλά και τους αντιπάλους του έπρεπε να φύγει νωρίς για τα αποδυτήρια αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα του ρέφερι Κιγιντζή από την ΕΠΣ Λάρισας, αντιθέτως έμεινε μέχρι το φινάλε και ολοκλήρωσε το έργο του. Οι γηπεδούχοι έχαναν τις ευκαιρίες με το τσουβάλι μέχρι το 20λεπτο και σε κείνο το χρονικό σημείο το γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε να τους αποσυντονίσει πρόσκαιρα. Προσπάθησαν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου να φέρουν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια, αλλά ένα ακόμα καίριο χτύπημα λίγο πριν την ανάπαυλα (μια φάση που χρίζει επίσης πολλή κουβέντα), έβαλε για τα καλά στη θέση του οδηγού τους παίκτες του Νίκου Καραμπετάκη. Ο Στράτος Κονταξής μην έχοντας και πολλά να χάσει υπέδειξε «φουλ επίθεση» και στην επανάληψη η κατοχή μπάλας αλλά και η δημιουργία ευκαιριών ήταν αποκλειστικό προνόμιο των γηπεδούχων. Παίζοντας στα ¾ του γηπέδου τους αντιπάλους τους κατάφεραν μόνο να μειώσουν το σκορ στα μισά του β’ μέρους και παρ’ όλη την υπερπροσπάθεια για να σωθεί έστω κι ο βαθμός της ισοπαλίας, έπεσαν και πάλι πάνω στον εκπληκτικό Αθανασίου. Στις αντεπιθέσεις κυρίως στο τελευταίο 10λεπτο μονάχα φάνηκαν οι Πιερείς, έχοντας ένα δοκάρι και ένα χαμένο τετ α τετ, αλλά μπροστά σ’ αυτές που έχασε η Προσοτσάνης αποτελούν σταγόνα στον ωκεανό. Το τελικό 1-2 παρέμεινε μέχρι και το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, μια νίκη που συνιστά τον αριθμό «5» υπέρ των καβαλιωτών σε ισάριθμα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων ανεξαρτήτου έδρας από το 2008. «Κακός δαίμονας» με όλη τη σημασία της λέξης.

Τελευταία Ενημέρωση (Δευτέρα, 01 Νοέμβριος 2010 08:51)