32ο Κιοσέογλου, 38ο Κερασίδης, 65ο Σαββίδης Κ. Σάββας
1η. ΓΣΠ-ΕΛΕΥΘ/ΠΟΛΗ 1-0
80ό πέν. Σαββίδης Π. Σάββας

Σε κακό φεγγάρι…1-2

Σχεδόν ένα μήνα συμπλήρωσε η Προσοτσάνη από την τελευταία της νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς ούτε σήμερα κατάφερε να γευτεί τη χαρά του τρίποντου στο παιχνίδι απέναντι στο Βισαλτιακό Νιγρίτας, με το 1-2 στο «Γεώργιος Μακρής» από τους σερραίους να επιμηκύνει το αρνητικό σερί που «τρέχει» η ομάδα του Στράτου Κονταξή στο μήνα Νοέμβριο. Οι περίπου 250 φίλαθλοι είδαν ένα ματς χωρίς ιδιαίτερη ποιότητα ανάμεσα στις δύο πρωταθλήτριες του ομίλου (2007 Προσοτσάνη & 2009 Νιγρίτα), ωστόσο το ενδιαφέρον για την τελική επικράτηση ήταν αμείωτο μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι από τη Θεσσαλονίκη. Σ’ ένα α’ μέρος που η Προσοτσάνη είχε την υπεροχή και τις ευκαιρίες να ανοίξει αυτήν πρώτη το σκορ, κόντρα στη ροή του ματς είδε τους «κόκκινους» του Στράτου Κιουσεκτσίδη να παίρνουν κεφάλι λίγο μετά τη συμπλήρωση ενός τετάρτου. Η αντίδραση των «κυανόλευκων» ήρθε σχετικά γρήγορα και παρότι έψαξαν την ανατροπή στο σκορ μέχρι την ανάπαυλα, φάνηκαν αρκετά επιπόλαιοι στην τελική πάσα μέσα στην περιοχή του Ασημώνη. Στην επανάληψη όλοι περίμεναν το λογικό φαβορί – άσχετα αν τις δύο ομάδες τις χώριζε ένας βαθμός προς της αγωνιστικής – να επιβάλλει το ρυθμό του και να φτάσει εύκολα ή δύσκολα στην επικράτηση. Η Προσοτσάνη ωστόσο παρουσιάστηκε νευρική, χωρίς ουσία στο παιχνίδι της και βραχυκυκλωμένη από την άριστη αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων. Παρότι στο λογαριασμό της ανήκει η καλύτερη φάση για το 2-1, αντ’ αυτού σε μια ανύποπτη στιγμή έγινε το 1-2 λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο 10λεπτο. Εκεί οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν υπό το φάσμα της διαφαινόμενης ήττας – η οποία έγινε δεδομένη άμα τη λήξη του ματς – αφού σπαταλήθηκαν δύο μεγάλες ευκαιρίες τουλάχιστον για να σωθεί ο βαθμός της ισοπαλίας. Το τελικό 1-2 παρέμεινε μέχρι και το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και δικαίως πανηγυρίστηκε από τους λιγοστούς φιλάθλους του Βισαλτιακού, εν αντιθέσει με τους φίλους της Προσοτσάνης που έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι για 2η σερί αγωνιστική από το «Γεώργιος Μακρής».

Λεπτό προς λεπτό:

Νωρίς – νωρίς επισκέφθηκαν τα καρέ του Αβραάμ οι φιλοξενούμενοι, όταν στο 4ο λεπτό το ένα-δύο των Κουλτσιάκη και Μακρή κατέληξε στον προωθημένο στην καρδιά της άμυνας της Προσοτσάνης Χαραλάμπους, που πλάσαρε στην κίνηση επάνω, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων σώζει τη βέβαιη παραβίαση.

Στο 14ο λεπτό ο Κερασίδης περνάει την κάθετη για το Σαββίδη Κ. Σάββα, αυτός αποφεύγει το κεντρικό αμυντικό δίδυμο και δέχεται από πίσω την κλωτσιά του ήδη «κιτρινισμένου» Μαυρή, με το ρέφερι να υποδεικνύει το φάουλ, χωρίς ωστόσο να τιμωρήσει με 2η κίτρινη=κόκκινη τον παίκτη της Νιγρίτας.

Κόρνερ του Μαυρή από αριστερά στο 16ο λεπτό, ο Κουλτσιάκης στο 1ο δοκάρι νικάει στον αέρα το Στεργιάκο και με ωραία κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει αυτή τη φορά Αβραάμ, ανοίγοντας το σκορ για τη Νιγρίτα…0-1.

Στο 24ο λεπτό ο Δημητριάδης μετά από πολλές πάσες των συμπαικτών του στο χώρο του κέντρου αποφασίζει να σκάψει την μπάλα για τον Κερασίδη, που προ του Ασημώνη πλασάρει από πλάγια θέση μέσα όμως στη μικρή περιοχή, η μπάλα περνάει παράλληλα στη γραμμή τέρματος χωρίς κάποιος να βρεθεί στο κατάλληλο σημείο να τη σπρώξει στα ανυπεράσπιστα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σαββίδης Κ. Σάββας πλαγιοκοπεί από δεξιά την άμυνα του Βισαλτιακού, σεντράρει χαμηλά και δυνατά για την απέναντι πλευρά όπου εκινείτο ο Κιοσέογλου και βλέπει τον Κερασίδη να έρχεται σαν κρυφός φορ στην περιοχή, του «σπάει» την μπάλα κι ο τελευταίος σουτάρει για να παρεμβληθεί το σώμα του πεσμένου Μαυρή προς την πορεία της στα δίχτυα με μόνο όφελος το κόρνερ.

Στο 27ο έγινε η φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς πάγκου και φιλάθλων της Προσοτσάνης: στην εκτέλεση του κόρνερ από δεξιά οι γηπεδούχοι αδυνατούν να βγάλουν την μπάλα από την περιοχή τους, ο Καλαϊτζής από την άλλη πλευρά την επαναφέρει σ’ αυτήν κι ο Στεργιάκος με κεφαλιά «ψαράκι» ισοφαρίζει, όμως η σηκωμένη σημαία του α’ βοηθού υποδεικνύει τον 1ο λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

Το 1-1 είναι γεγονός με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού στο «Γεώργιος Μακρής». Σε κείνο το χρονικό σημείο ο Σαββίδης Κ. Σάββας ανέλαβε από μακριά την εκτέλεση του φάουλ, ο προωθημένος Πατένταλης ακολούθησε την πορεία της μπάλας στην περιοχή και με δύσκολη γυριστή κεφαλιά «κρέμασε» τον Ασημώνη και ισοφάρισε για την Προσοτσάνη.

Στην τελευταία καλή στιγμή του α’ μέρους η επικίνδυνη σέντρα από δεξιά του Χαραλάμπους βρίσκει σε ετοιμότητα τον Αβραάμ που με αυτοθυσία προ του Κουλτσιάκη με τις γροθιές σώζει, με τους δύο όμως πρωταγωνιστές να πέφτουν στο έδαφος από τη σύγκρουση στον αέρα και τον παίκτη της Νιγρίτα να τιμωρείται με κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο.

Στο 3ο λεπτό της επανάληψης ο Μακρής σουτάρει από τα 30 μέτρα κι ο Αβραάμ δύσκολα μπλοκάρει σταθερά την μπάλα και στο 52ο σε φάση διαρκείας στα καρέ της Προσοτσάνης, το παράλληλο γύρισμα του Μακρή είναι μισό γκολ για τον Κουλτσιάκη που γλιστράει προ κενής εστίας και λιγάκι πλάγια από το αριστερό δοκάρι και χάνει την ευκαιρία να βάλει και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Σούπερ χαμένη ευκαιρία πάντως σπαταλάει κι ο Σαββίδης Κ. Σάββας στο 66ο λεπτό, όταν μετά από την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από το Μουχτάρη και μπαίνοντας στην περιοχή με καλό οπτικό πεδίο σουτάρει ψηλά άουτ.

Σε μια φάση που δε «μύριζε» γκολ η Νιγρίτα το πέτυχε κι έφυγε με το πολύτιμο τρίποντο από την έδρα της Προσοτσάνης: στο 79ο λεπτό ο Τσόχας από θέση μέσα αριστερά στο χώρο του κέντρου είδε το νεοεισελθόντα Μαντζιάρη να κάνει κίνηση στην πλάτη του Κιοσέογλου, του σέρβιρε με πάσα ακριβείας την μπάλα και ο επιθετικός με ωραίο πλασέ πριν αυτή σκάσει στο χορτάρι την έστειλε στα δίχτυα του Πιτσακτσή…1-2.

Η Προσοτσάνη βγήκε κατά κύματα μπροστά – πότε ορθόδοξα και πότε ανορθόδοξα – ώστε να φτάσει τουλάχιστον στην ισοφάριση, χωρίς αποτέλεσμα, καθώς στο 81ο λεπτό ο Κερασίδης βγάζει σε θέση τετ α τετ το Σαββίδη Κ. Σάββα απέναντι στον Ασημώνη, σουτάρει για να αποκρούσει σωτήρια ο τερματοφύλακας της Νιγρίτας και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης από τη γωνία της μικρής περιοχής δεν μπόρεσε εν κινήσει να μετουσιώσει σε γκολ την παράλληλη σέντρα του Ουζούνη στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φερφέρης διαμαρτύρεται σε απόφαση του διαιτητή και δέχεται την κίτρινη κάρτα, οι διαμαρτυρίες του γίνονται εντονότερες και με δεύτερη κάρτα παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Παρ’ όλα αυτά στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Πατένταλης βγάζει σε θέση έξω δεξιά τον Ουζούνη, συρτή σέντρα μισό γκολ στο ύψος της μικρής περιοχής κι ο Κερασίδης για εκατοστά δεν προλαβαίνει να την ακουμπήσει έστω και λίγο να της αλλάξει πορεία και να τη στείλει στα δίχτυα!

Ο άρχοντας του αγώνα κ. Γαλατσός Κωνσταντίνος από την ΕΠΣ Μακεδονίας (Νικολαΐδης Κωνσταντίνος & Παπαδόπουλος Ηλίας οι βοηθοί του από την ίδια ΕΠΣ), κιτρίνισε τον Ουζούνη (90ό) από πλευράς Προσοτσάνης και τους Μαυρή (7ο), Κουλτσιάκη (34ο), Τσόχα (58ο) & Χαριστέα (61ο) από πλευράς Νιγρίτας. Απέβαλλε στις καθυστερήσεις με διπλή κίτρινη κάρτα στην ίδια φάση το Φερφέρη (93ο) της Προσοτσάνης.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Στράτος Κονταξής): Αβραάμ (70ό Πιτσακτσής), ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ, Καλαϊτζής (λ.τρ. 70ό Ουζούνης), ΣΤΕΡΓΙΑΚΟΣ, Πατένταλης, Ράπτης, Μουχτάρης, ΦΕΡΦΕΡΗΣ, Σαββίδης Κυρ. Σάββας, Κερασίδης, Κιοσέογλου (83ο Χατζηγεωργιάδης).

ΝΙΓΡΙΤΑ (Στράτος Κιουσεκτσίδης): ΑΣΗΜΩΝΗΣ, ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ, Χριστοφορίδης, Μαυρής, ΠΑΣΧΑΛΟΥΔΗΣ, ΤΣΟΧΑΣ, ΚΟΥΛΤΣΙΑΚΗΣ, Ντόλας (λ.τρ. 63ο Ντόλας), Μακρής (72ο Μαντζιάρης), Χαριστέας, Πιατόπουλος (83ο Κατσιαούνης).

194 - 194

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: 1. Μεταξύ τους παιχνίδια 2. Διαφορά τερμάτων 3. Καλύτερη επίθεση 4. Μπαράζ

Η επόμενη αγωνιστική (11η, Τετάρτη 24-11-2010 ~ 3μ.μ.)