ΓΣΠ-Φωτολίβος 1:0
(27' Παπαμιχαήλ)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΒΩΛΑΚΑΣ 1:0

Τι 2017, τι 2018…
…τι Δόξα Κάτω Βροντούς, τι Δόξα Σιταγρών, τι Δόξα Πετρούσας, τι Δόξα Βώλακα; Ο Χρήστος Αστερίου συνέχισε το «βιολί» του στο σκοράρισμα όταν βρίσκει απέναντί του «μαυραετούς» χαρίζοντας με το μοναδικό γκολ τη νίκη-πρωτιά μία μόλις αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση του α’ γύρου.
Μπορεί πέρυσι ο Βώλακας με το «Χ» που απέσπασε στο ίδιο γήπεδο να στερούσε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα από την Προσοτσάνη, σήμερα όμως η κλάση και το δολοφονικό ένστικτο του κατά τ’ άλλα κεντρικού αμυντικού των «ροχιμπλάνκος» έφτανε για ένα ακόμα πολύτιμο μεν, δύσκολο δε τρίποντο. Άλλωστε, πέρυσι στο εναρκτήριο ματς του 2017 το δικό του γκολ είχε αποδειχθεί…λυτρωτικό κόντρα σε τι άλλο από Δόξα (σ.σ. Καστρινός 1:0 στο 91’) και πιστός στις συνήθειές του έπραξε το ίδιο και για το 2018 μπαίνοντας με το…δεξί στο σκοράρισμα (60’ 1:0).
Παρουσία περίπου 120 φιλάθλων στις εξέδρες του «Γεώργιος Μακρής» οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν αρκετά μουδιασμένες από τη ραστώνη των διακοπών με τη μοναδική καλή φάση στο α’ μέρος ο πρώην «δοξαίος» Αβραάμ να σώζει το γκολ απέναντι στον επανακάμψαντα μετά το σύντομο πέρασμα του στον Ξηροπόταμο Σταμπουλή Αθ. (24’). Οι γηπεδούχοι του Γιώργου Λάλα αν και είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους δε φάνηκαν απειλητικοί για τα καρέ του νιόφερτου Λάζογλου, οποίος πρέπει να πέρασε το πιο εύκολο ημίχρονο της βραχύβιας καριέρας του. Άλλωστε ούτε μία φάση δεν επέτρεψαν οι παίκτες του πρώην «ροχιμπλάνκο» από πολλές θέσεις (ποδοσφαιριστής, μέλος του δ.σ., βοηθός προπονητή κι εντέλει 1ου προπονητή) Στράτου Κονταξή, με το 0:0 να ξεχνιέται πριν ακόμα ο κ. Αχθοφορίδης στείλει τους 2 παίκτες στα αποδυτήρια για την 15άλεπτη ανάπαυλα.
Πιο ορεξάτη και κινητική μπήκε η Προσοτσάνη στο 2ο ημίχρονο και βρήκε γκολ ουσιαστικά στη μία ουσιαστικά φάση που έφτασε με αξιώσεις μέσα στα καρέ της Δόξας από την εκτέλεση κόρνερ του Παπαδόπουλου ακριβώς με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού.
Οι δύο προπονητές και πρώτος ο Στράτος Κονταξής ξεκίνησαν το «γαϊτανάκι» των κινήσεων από τον πάγκο, με την Προσοτσάνη ωστόσο να καταφέρνει ουσιαστικά να περάσει αβρόχοις ποσί την πίεση που άσκησαν έστω κι εκ του μακρόθεν οι φιλοξενούμενοι, βγαίνοντας μάλιστα 2-3 φορές με καλές προϋποθέσεις στην κόντρα επίθεση με σκοπό να τελειώσει την υπόθεση νίκη λιγότερα αγχωτικά.
Όταν πια οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 85’ (σ.σ. 2η κίτρινη ο Σταμπουλής Αθ.), το έργο των «ροχιμπλάνκος» έγινε πιο εύκολο, μετέφεραν την μπάλα πλησίον της περιοχής του Βώλακα και με το τριπλό σφύριγμα μετά από 8’ καθυστερήσεων λόγω και της νέας αποβολής του Μαρκόπουλου στο 96’ επίσης με 2η κίτρινη κάρτα, πανηγύρισαν το τρίποντο-κορυφής μιας και είχαν πληροφορηθεί δευτερόλεπτα νωρίτερα το «στραβοπάτημα» του Καλαμπακίου.
Λεπτό προς λεπτό:
15’ φάουλ του Μίρκου Ι. σε μέση απόσταση, κεφαλιά αδύναμη του προωθημένου Μποσκοψίου Π. στα χέρια του Αβραάμ.
24’ υποδειγματική αντεπίθεση με το Μίρκου Ι. να μοιράζει αριστερά στον Παναγιώτου, παράλληλη σέντρα στο ύψος του ημικυκλίου με τον 1ο να αφήνει έξυπνα την μπάλα κάτω από τα πόδια κι επερχόμενος ως φορ Σταμπουλής Αθ. σουτάρει κι ο Αβραάμ με τα πόδια βλέπει την μπάλα να φεύγει κάτω από το σώμα του κι ελάχιστα εκατοστά δίπλα στο δοκάρι του κόρνερ.
ΓΚΟΛ 1:0 στο 60’, κόρνερ από αριστερά για την Προσοτσάνη, το εκτελεί χαμηλά ο Παπαδόπουλος, η άμυνα της Δόξας περισσότερο αιφνιδιάζεται από την πορεία της, ο Αστερίου με πλάτη στην εστία κοντρολάρει, γυρίζει το σώμα και με δυνατό σουτ νικάει τους πάντες.
75’ από πλάγια θέση ο Τσαμπάζης που μόλις πριν τρία λεπτά είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, εξαπολύει το συρτό σουτ, όμως και πάλι ο Αβραάμ στη σωστή θέση μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.
84’ με χώρο για αντεπίθεση οι γηπεδούχοι από την μπαλιά του Γεωργιάδη προς τον Παπαδόπουλο φτάνουν κοντά στο γκολ, όμως το πανέξυπνο σουτ στην κλειστή γωνία σουτ του σερραίου επιθετικού βγάζει ενστικτωδώς ο μέχρι πρότινος τερματοφύλακας της σερραϊκής ομάδας του Μητρουσίου, Λάζογλου.
85’ 2η κίτρινη=κόκκινη για το Βώλακα αντικρίζει ο Σταμπουλής Αθ.
96’ 2η κίτρινη=κόκκινη για το Βώλακα αντικρίζει ο Μαρκόπουλος.
Διαιτητής: Αχθοφορίδης Νίκος.
Α’ Βοηθός: Μαρμαρίδης Γιώργος.
Β’ Βοηθός: Τάσιου Γιάννης, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Καλαϊτζής, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Κερασίδης (λ.τρ. 72’ – 13. Περσιανλής), 7. Παπαδόπουλος (86’ – 12. Σαμαράς), 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης (89’ – 16. Μωυσίδης), 10. Τσακμακίδης & 11. Γεωργιάδης.
ΒΩΛΑΚΑΣ (Στράτος Κονταξής): 1. Λάζογλου, 2. Κάσσος, 3. Δράμπαλης Κ., 4. Μποσκοψίου Π., 5. Μίρκου Δ., 6. Σταμπουλής Αθ., 7. Σταμπουλής Δ. (72’ – 14. Τσαμπάζης), 8. Μίρκου Ι., 9. Παναγιώτου (72’ – 14. Μαρίγκος), 10. Καρπιτσάρης (65’ – 16. Σίγγος) & 11. Μαρκόπουλος.
Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πληρέστερου Έλληνα ποδοσφαιριστή Νεοτάκη Λουκανίδη που έφυγε για το ύστατο ταξίδι.