ΓΣΠ-Φωτολίβος 1:0
(27' Παπαμιχαήλ)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 1:0

Φερφέρης σημαίνειεγγύηση!

Οι περισσότεροι εκ των 200ων φιλάθλων είχαν σηκωθεί από τα καθίσματά τους, αποδεχόμενοι οι μεν της Προσοτσάνης την πρώτη απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα, οι δε των Αμπελοκήπων πανηγυρίζοντας έστω κι από μέσα τους την κατάκτηση μιας ισοπαλίας στο δύσκολη έδρα όπως αυτή του «Γεώργιος Μακρής».

Ο παίκτης όμως με το 8 στην πλάτη και το περιβραχιόνιο στο μπράτσο είχε αντίθετη άποψη κι όταν κυριολεκτικά η μπάλα ζυγίζει πολλά-πολλά κιλά ξέρει τι ακριβώς να την κάνει!

Στέλιος Φερφέρης λοιπόν κυρίες και κύριοι…ο κορυφαίος box to box μέσος των δραμινών γηπέδων την τελευταία 20ετία. Ο άνθρωπος κυριολεκτικά της τελευταίας στιγμής σήμερα, ο 36άχρονος άσσος της Προσοτσάνης που με το ιδανικό του πλασέ στο 93:45 μετά την κεφαλιά πάσα του Λευτέρη Κερασίδη και μόλις 15’’ πριν ο κ. Χριστοφορίδης στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια, χάρισε μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς την 4η νίκη σε ισάριθμα ματς στους πρωτοπόρους.

Ματς που ως είθισται έχει τους δικούς του πρωταγωνιστές ανάλογα την τελική του έκβαση, με τον τίτλο του κορυφαίου να πηγαίνει μέχρι και τη στιγμή του γκολ στον ανίκητο Προκόπη Τότκα, ο οποίος έχοντας για σύμμαχο και το δοκάρι στη φάση του 84ου λεπτού (σ.σ. η προειδοποίηση του μετέπειτα σκόρερ Φερφέρη), κράτησε μαζί με την άμυνά του το «0» με τις σωτήριες επεμβάσεις του.

Ο Γιώργος Λάλας είδε του παίκτες του ν’ αποδίδουν εξαιρετικό ποδόσφαιρο μέχρι κυρίως το 70’, με συνδυασμούς, εναλλαγές θέσεων, πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στο κέντρο με το Γεωργιάδη να είναι κι ο MVP όντας αλάνθαστος, ενώ και η άμυνα πήρε «άριστα» απέναντι στην τριάδα των έμπειρων Κωνσταντινίδη-Μύγα-Σαββίδη. Γκολ όμως δεν ερχόταν και σταδιακά το άγχος κυρίευε τους γηπεδούχους που στα τελευταία λεπτά δεν είχαν και το καθαρό μυαλό να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή των Αμπελοκήπων, που όπως ήταν φυσιολογικό θέλανε με νύχια και δόντια να «κλέψουν» το βαθμό ή τους…βαθμούς!

Τελικά η ομάδα του Βασίλη Σαρακασίδη έφυγε από το «Γεώργιος Μακρής» με μηδαμινό κέρδος, έδειξε όμως στοιχεία τέτοια που σίγουρα θα την καταστήσουν δυσκολοκατάβλητο σύνολο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος για οποιονδήποτε αντίπαλο.

Λεπτό προς λεπτό:

5’ γύρισμα του Υψηλού στο ύψος της περιοχής ο Σαββίδης σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

10’ από δεξιά ο Παπαμιχαήλ σεντράρει ο Παπαδόπουλος μπαίνοντας στην περιοχή πασάρει στον επερχόμενο Καλαϊτζή, που με διαγώνιο σουτ στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

12’ κακή εκτίμηση του Καλαϊτζή σε σέντρα του Κωνσταντινίδη, αυτή τη φορά ο Σαββίδης σουτάρει συρτά και διαγώνια με την ίδια κατάληξη.

16’ 1ο κόρνερ των γηπεδούχων με τον Παπαδόπουλο να βρίσκει το κεφάλι του Παπαμιχαήλ, ωστόσο η προσπάθεια του αμυντικού της Προσοτσάνης ήταν άστοχη.

24’ φάουλ σε μέση απόσταση με το αριστερό πόδι του Καλαϊτζή να βάζει δύσκολα στην άμυνα των Αμπελοκήπων, κεφαλιά του προωθημένου και πάλι Παπαμιχαήλ ελάχιστα άουτ.

27’ κάθετη του Παπαμιχαήλ για τον Τσακμακίδη που από δύσκολη θέση δοκιμάζει το συρτό σουτ που βρίσκει τον Τότκα σε ετοιμότητα με τον τελευταίο να σώζει.

28’ η μπάλα δεν απομακρύνεται από την προηγούμενη φάση, ο Γεωργιάδης μπαίνοντας από δεξιά στην περιοχή βρήκε τον αφύλακτο Ρούσσο, σουτ του μέσου της Προσοτσάνης εκ νέου ο Τότκας αποσοβεί το γκολ.

30’ στο ημίωρο ακριβώς φάουλ του Παπαδόπουλου, κυρίαρχος στον αέρα ο Παπαμιχαήλ νέα γυριστή αυτή τη φορά κεφαλιά λίγο πάνω από το δοκάρι.

38’ μπαλιά τρύπα του Υψηλού χωρίς ισορροπία σώματος ο Σαββίδης και υπό την πίεση του Αθανασιάδη σουτάρει μακριά από την εστία.

52’ ο Παπαδόπουλος από αριστερά και πριν φτάσει στη γραμμή του άουτ καταφέρνει να σεντράρει κι ο Κοκλίδης που θέλησε να συστηθεί και με…γκολ στο δραμινό κοινό μέσα από τη μικρή περιοχή με κεφαλιά σημαδεύει τον Τότκα, που ενστικτωδώς σώζει την ομάδα του.

55’ κόρνερ του Καλαϊτζή και ριψοκίνδυνη κεφαλιά προς τα πίσω του Αποστολίδη αναγκάζει τον Τότκα να επέμβει πάνω στη γραμμή τέρματος και να μπλοκάρει σταθερά.

61’ παράλληλη χαμηλή σέντρα του Καλαϊτζή, στην προέκταση της γωνίας της μικρής περιοχής ο Τσακμακίδης με τακουνάκι υπό την πίεση του Τουνγκελίδη στέλνει την μπάλα προς τα δίχτυα, όμως και πάλι ο Τότκας πέφτει στη σωστή θέση και κρατάει το «μηδέν».

70’ κοντινό «ένα-δύο» Παπαδόπουλου και Κερασίδη, διαγώνιο σουτ του τελευταίου πριν μπει στην περιοχή διώχνει δύσκολα ο Τότκας.

82’ 2η κίτρινη=κόκκινη στον Υψηλό, με 10 οι Αμπελόκηποι.

84’ «γλυκιά» σέντρα με το δεξί πόδι ο Παπαδόπουλος αφού έχει συγκλίνει προς την περιοχή, βρίσκει τον αμαρκάριστο Φερφέρη σε θέση βολής, αλλά η κεφαλιά ψαράκι σταματάει στη ρίζα της αριστερής δοκού.

85’ αντεπίθεση των φιλοξενούμενων με το Σαββίδη να «πατάει» προς τον Παπαδόπουλο, αλλά το σουτ του νεαρού άσσου δεν έχει φάλτσα για να ανησυχήσει τον Αβραάμ που μπλόκαρε εύκολα.

ΓΚΟΛ 1:0 στο 94’ με το ρολόι να σημαδεύει το 93:45 ο Αθανασιάδης «γεμίζει» στο ημικύκλιο της περιοχής ο Κερασίδης κάνει την κεφαλιά πάσα προς τα πίσω κι ο αμαρκάριστος Φερφέρης κοντρολάρει, σηκώνει το κεφάλι και νικάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και στη συνέχεια χάνετε στις αγκαλιές όλων των συμπαικτών του!!!

Διαιτητής: Χριστοφορίδης Τάσος.

Α’ Βοηθός: Αθανασίου Στέργιος.

Β’ Βοηθός: Μαρμαρίδης Γιώργος, της ΕΠΣ Δράμας.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Γεωργιάδης (89’ – 12. Μωυσίδης), 3. Παπαμιχαήλ, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Ρούσσος, 7. Παπαδόπουλος, 8. Φερφέρης, 9. Καλαϊτζής, 10. Τσακμακίδης & 11. Κοκλίδης (63’ – 14. Κερασίδης).

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (Βασίλης Σαρακασίδης): 1. Τότκας, 2. Τερξίζογλου (46’ – 18. Μυτσκίδης), 3. Τερτλίδης, 4. Τουνγκελίδης, 5. Αποστολίδης, 6. Δερμεντζής, 7. Υψηλός, 8. Μιχαηλίδης, 9. Κωνσταντινίδης (68’ – 14. Παπαδόπουλος), 10. Σαββίδης (89’ – 13. Ιωσηφίδης) & 11. Μύγας (82’ – 17. Lekovic).

• Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 4ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Καλή Βρύση-Σιταγροί 2:0 (16’ Λάμπρου-90’ Αβράμης)
  2. Άγιος Αθανάσιος-Πετρούσα 0:1 (30’ Ασλανίδης Μιχ.)
  3. Αλιστράτη-Καλαμπάκι 0:2 (61’ πέν. Κωνσταντινίδης-90’ Τζιβανάκης)
  4. Φωτολίβος-Κάτω Νευροκόπι 2:2 (10’ Χατζησαββίδης-16’ Χαντζίδης / 70’ Μουζενίτοφ-75’ Χριστιανίδης)
  5. Βώλακας-Χωριστή 1:2 (3’ Σταμπουλής Δ. / 19’ Παπαδόπουλος Σ.-90’ πέν. Ουζούνης)
  6. Πανδραμαϊκός-Καστρινός 1:2 (29’ Χαραλαμπίδης / 51’ Πούλας-91’ Παπαϊωάννου)
  7. Προσοτσάνη-Αμπελόκηποι 1:0 (94’ Φερφέρης)
  8. Καλλίφυτος-Δοξάτο 0:2 (6’&93΄Κωνσταντινίδης Ηλ.)

Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr

• Το προσεχές Σάββατο (07-10-2017 και ώρα 4:30μ.μ.) θα διεξαχθεί η 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, που περιλαμβάνει τα κάτωθι παιχνίδια: