ΓΣΠ-Φωτολίβος 1:0
(27' Παπαμιχαήλ)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΚΑΛΑΜΠΑΚΙ 2:1

Ίδιοι «δράστες», ίδιο αποτέλεσμα & 2 στα 2!

Την ομάδα που υποδέχθηκε στο ντέρμπι της 2ης θέσης της περασμένης αγωνιστικής περιόδου για τελευταία φορά στο «Γεώργιος Μακρής» στις 13 του περασμένου Μαΐου, φιλοξένησε στο 1ο εντός έδρας ματς για φέτος η Προσοτσάνη 4 μήνες μετά.

Τότε σκορ 3:2, σήμερα 2:1…τότε σκόραραν δις Τσακμακίδης (25’&34’) κι από μία φορά Φερφέρης (50’), αλλά και Τζιβανάκης (35’)-Κασαπίδης (74’), σήμερα οι τρεις πρώτοι βρήκαν εκ νέου δίχτυα γράφοντας της ιστορία ενός ακόμα δραματικού σε εξέλιξη ντέρμπι κι ας είμαστε ακόμα στην αφετηρία του ματαθωνίου των 30 αγωνιστικών της Α’ ΕΠΣ Δράμας.

Παρουσία 250 φιλάθλων στο πιο δροσερό σημείο του «Γεώργιος Μακρής», οι 29 συνολικά ποδοσφαιριστές που πάτησαν χορτάρι είχαν έναν επιπλέον αντίπαλο να υπερκεράσουν, ο οποίος δεν ήταν άλλος από την ανυπόφορη ζέστη μιας και το θερμόμετρο όλη την ημέρα φλέρταρε με τους 35ο βαθμούς Κελσίου!

Ο Κώστας Τσακμακίδης όπως και στην πρεμιέρα σημείωσε το πιο γρήγορο γκολ της αγωνιστικής (1:0 στο 10’), κόντρα στην εδαφική υπεροχή που είχε αναπτύξει το Καλαμπάκι, με τους γηπεδούχους του Γιώργου Λάλα σταδιακά να ανεβάζουν στροφές, να μπαίνουν με αξιώσεις στα καρέ της ΑΕΚ, όμως να μην καταφέρνουν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Στο 2ο ημίχρονο μίλησε η…τάξη του ’81! Πρώτα ο Λευτέρης Τζιβανάκης δεν είπε «όχι? στο απρόσμενο δώρο του τερματοφύλακα της Προσοτσάνης ισοφαρίζοντας το ματς (1:1 στο 65’), ωστόσο την τελευταία λέξη κράτησε για πάρτη του ο Στέλιος Φερφέρης που με ωραία κεφαλιά (2:1 στο 71’) χάρισε στην ομάδα του το απόλυτο στις δύο αυτές αγωνιστικές.

Το Καλαμπάκι του Φώτη Χατζηκυριάκου θα μπορούσε πάντως να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας, αλλά ο Καλατζίδης αποδείχθηκε μοιραίος στη φάση του 92ου λεπτού και δευτερόλεπτα μετά ο κ. Παρχαρίδης σφύριξε για τελευταία φορά στο ματς, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον ως είθισται ανεξαρτήτου έδρας χρόνια τώρα!

Λεπτό προς λεπτό:

7’ φάουλ του Φερφέρη πίσω από το πέναλτι μονοκόμματο σουτ του Κερασίδη πάνω από τα δοκάρια.

ΓΚΟΛ 1:0 στο 10’ μπαλιά κάτω από το κέντρο του Παπαδόπουλου με τον Καλαϊτζή να μένει όρθιος παρά το μαρκάρισμα Κλόγκιρι και Χατζησωτηριάδη, η μπάλα φτάνει μέσα στην περιοχή στον Τσακμακίδη και προλαβαίνοντας τον Κελετζή με προβολή ανοίγει το σκορ.

14’ από δεξιά προς τα αριστερά στην επίθεση του Καλαμπακίου η μπάλα άλλαξε τέσσερα διαφορετικά πόδια (Πέτρο-Τζιβανάκης-Κωνσταντινίδης-Καλατζίδης), σουτ του τελευταίου μέσα από την περιοχή και πλάγια από το πέναλτι αναγκάζει τον Αβραάμ να διώξει με γροθιές και τον Πετρόπουλο να παραχωρήσει το κόρνερ.

21’ γυριστό σουτ του Τσακμακίδη με πλάτη στην εστία η μπάλα καταλήγει με δύναμη μεν στα χέρια δε του Κελετζή.

23’ συρτή σέντρα-σουτ του Παπαδόπουλου αποφεύγοντας τον αντίπαλό του, το πόδι του Κλόγκιρι την ύστατη στιγμή παραχωρεί το κόρνερ για τους γηπεδούχους που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

25’ η πίεση της Προσοτσάνης συνεχίζεται, όταν νέο κόρνερ από δεξιά με τον Κερασίδη εκτελεστή και το Φερφέρη σε 1ο χρόνο να κατεβάζει την μπάλα, επιχειρεί το δυνατό γυριστό σουτ μόλις άουτ.

32’ σουτ-φάουλ του Κλόγκιρι ελάχιστα εκατοστά εκτός περιοχής, αρκετά ψηλά πάνω από τα δοκάρια στην τελευταία καλή στιγμή ένθεν κακείθεν στο 1ο 45άλεπτο.

46’ λάθος υπολογισμός του Φερφέρη και ευθύβολο σουτ του Στάικου από 25 μέτρα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

47’ βαθιά μπαλιά του Γεωργιάδη βρίσκει απροετοίμαστη την άμυνα των γηπεδούχων και τον Καλαϊτζή αφού έχει ξεπεράσει στο σπριντ τον Πέτρο να σουτάρει δίπλα στη δεξιά συμβολή των δοκών.

53’ γλυκιά σέντρα του Σωτηριάδη και κεφαλιά υπό την πίεση του Ρούσσο από τον Καλατζίδη άουτ.

61’ κόρνερ από αριστερά του Παπαδόπουλου, πιο ψηλά από τον Χατζησωτηριάδη ο Φερφέρης πιάνει την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που βρίσκει όμως σε ετοιμότητα τον Κελετζή.

ΓΚΟΛ 1:1 στο 65’ λάθος του Αβραάμ ο οποίος εκτέλεσε ελεύθερο πάνω στον Τζιβανάκη που ήταν στο ημικύκλιο της περιοχής κι ο έμπειρος φορ σκόραρε σαν σε προπόνηση στο απρόσμενο τετ α τετ που του παρουσιάστηκε, ισοφαρίζοντας για τους φιλοξενούμενους.

ΓΚΟΛ 2:1 στο 71’ φάουλ σε μέση απόσταση του Καλαϊτζή βάζει δύσκολα στην ακίνητη άμυνα της ΑΕΚ κι ο Φερφέρης με κεφαλιά ψαράκι δίνει εκ νέου την πρωτοπορία στην ομάδα του μέσα σε πανηγυρισμούς, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό.

73’ ο Bengu μπήκε από αριστερά στην περιοχή, απέφυγε Παπαμιχαήλ και Γεωργιάδη, όμως το δεξί του σουτ μπλόκαρε σταθερά ο Αβραάμ.

80’ γρήγορη αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων» ο Στάικος βρίσκει στην κίνηση τον Τζιβανάκη που είναι όμως μισό βήμα πιο μπροστά και το πλασέ του αδύναμα δεν ανησυχεί παραπάνω τον τερματοφύλακα της Προσοτσάνης.

85’ σουτ φάουλ του Κωνσταντινίδη δίπλα στην κάθετη γραμμή της μεγάλης περιοχής με γροθιές απομακρύνει ο Αβραάμ.

86’ μακρινό σουτ του Στάικου στο κέντρο της εστίας με δύναμη η μπάλα, εκεί όμως που ήταν και πάλι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

92’ σέντρα από δεξιά του Σωτηριάδη η μπάλα περνάει απ’ όλους κι ο Καλατζίδης βγαίνει προ του Παπαμιχαήλ στην προέκταση του β’ δοκαριού αστοχεί εξ επαφής για να ισοφαρίσει.

Διαιτητής: Παρχαρίδης Θόδωρος.

Α’ Βοηθός: Χατζηνάκος Γιώργος.

Β’ Βοηθός: Λαφαζάνης Ραφαήλ, της ΕΠΣ Δράμας.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Γεωργιάδης, 3. Παπαμιχαήλ, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Πετρόπουλος, 6. Φερφέρης, 7. Παπαδόπουλος (89’ – 14. Ελευθεριάδης), 8. Ρούσσος, 9. Κερασίδης (λ.τρ. 28’ – 12. Μωυσίδης), 10. Τσακμακίδης & 11. Καλαϊτζής (75’ – 13. Καρακάσης).

ΚΑΛΑΜΠΑΚΙ (Φώτης Χατζηκυριάκου): 1. Κελετζής, 2. Πέτρο (82’ – 14. Δαλής), 3. Ντόβας (62’ – 12. Bengu), 4. Κλόγκιρι, 5. Κωνσταντινίδης, 6. Χατζησωτηριάδης, 7. Τζιβανάκης, 8. Καλατζίδης, 9. Κασαπίδης (88’ – Λεϊλόγλου), 10. Στάικος & 11. Σωτηριάδης (68’ – 16. Alla).

• Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Αλιστράτη-Σιταγροί 2:3 (25’ Μπεζυργιάννης-69’ πέν. Κοκοτσάκης / 12’ Παναγιώτου-45’ Τρελλόπουλος-65’ Μουζακίτης Π.)
  2. Φωτολίβος-Άγιος Αθανάσιος 2:0 (34’ Σεμπελίδης-70’ Κωνσταντινίδης)
  3. Βώλακας-Καλή Βρύση 0:1 (37’ Λάμπρου)
  4. Πανδραμαϊκός-Πετρούσα 0:2 (31’ Ζεδαμάνης-86’ Ασλανίδης Μιχ.)
  5. Προσοτσάνη-Καλαμπάκι 2:1 (10’ Τσακμακίδης-71’ Φερφέρης / 65’ Τζιβανάκης)
  6. Καλλίφυτος-Κάτω Νευροκόπι 3:1 (31’ Παυλίδης Δ., 40’&59’ Kunchulia / 56’ πέν. Χριστιανίδης)
  7. Δοξάτο-Χωριστή 3:3 (25’&58’ πέν. Κωνσταντινίδης-70’ Χριστοφορίδης / 37’ Δημητριάδης-40’ Πετράς-80’ πέν. Ουζούνης)
  8. Αμπελόκηποι-Καστρινός 1:0 (87’ Μίγας)

Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr
Το προσεχές Σάββατο (23-09-2017 και ώρα 5μ.μ.) θα διεξαχθεί η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, που περιλαμβάνει τα κάτωθι παιχνίδια: