(37' Ιωαννίδης & 67' Παπαδόπουλος Αν. / 28',42'&54' Κοκλίδης, 47' Περσιανλής & 80' Παπαδόπουλος)
(1' Παπαδόπουλος Στ., 31'&38' Μπερμπερίδης & 72' Δημητριάδης Γ. / 4' Παπαδόπουλος Β., 29'&44' Περσιανλής, 55' Κερασίδης, 85'&88' Τσακμακίδης)
Κάτω Νευροκόπι-ΓΣΠ 0:1
(48' Παπαμιχαήλ)

ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 1:1

Δίκαιη μοιρασιά!

PAPADOPOULOS_VALANTIS_2016_2017OIKONOMOU_GIANNIS_2016_2017Με την ιστορία του ματς να γράφεται στις αρχές των δύο ημιχρόνων, όπου ο Καστρινός με το «καλημέρα» άνοιξε το σκορ (1:0 5’ Κωνσταντινίδης) και η Προσοτσάνη με το «καλησπέρα» ισοφάρισε (1:1 49’ Παπαδόπουλος), οι 150 περίπου φίλαθλοι στο γήπεδο της Δόξας και σ’ έναν εξαιρετικό αγωνιστικό χώρο παρακολούθησαν ένα χωρίς σκοπιμότητες 90λεπτο. Η μπάλα ειδικά στο α’ μέρος έφτανε με σχετική ευκολία στα καρέ του Τότκα (σ.σ. ήρωας για τους γηπεδούχους σ’ αυτό το διάστημα) αλλά και του Καρίπη, με το μόλις ένα γκολ να φαντάζει παράταιρο με την εικόνα που παρουσίασαν οι 22 ποδοσφαιριστές.

Στην επανάληψη μπορεί η Προσοτσάνη να πήρε άμεσα αυτό που άξιζε από το 1ο κιόλας μισό του αγώνα, ωστόσο ο ρυθμός του δεν είχε καμία σχέση μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι. Οι παίκτες του Χρήστου Αθανασιάδη έδωσαν χώρο στους αντίστοιχους του Γιώργου Λάλα, οι οποίοι ναι μεν είχαν την μπάλα στην κατοχή τους, αλλά οι διάδρομοι προς τα καρέ του Τότκα ήταν κλειστοί. Οι «μαυραετοί» προσπάθησαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, μια-δυο φορές βγήκαν απέναντι στον Καρίπη με σούπερ προοπτικές, όμως σπατάλησαν τις ευκαιρίες στην τελική πάσα.

Για 2ο σερί ματς στο ίδιο γήπεδο και με διαφορά 43ών ημερών η Προσοτσάνη αναδεικνύεται ισόπαλη στο 90λεπτο και πλέον η υπόθεση «2η θέση» θα κριθεί λογικά το προσεχές Σάββατο στο «Γεώργιος Μακρής» κόντρα στον έτερο διεκδικητή Καλαμπάκι.

Λεπτό προς λεπτό:

4’ ωραίο άνοιγμα του Μωυσίδη αριστερά για τον Παπαδόπουλο που απέφυγε τον Παρασκευά μέσα στην περιοχή, το συρτό σουτ βρίσκει στη σωστή θέση τον Τότκα που μπλοκάρει.

5’ 1:0. Ο Μουρατίδης αφού κράτησε την μπάλα στην κατοχή του στα όρια της περιοχής έστρωσε για τον επερχόμενο στο ημικύκλιο Κωνσταντινίδη κι ο τελευταίος με ισχυρό πλασέ στην κίνηση την έστειλε στο αριστερό «Γ» του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Καρίπη, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

6’ σουτ του Μωυσίδη από 20 μέτρα η μπάλα χωρίς προβλήματα καταλήγει στα χέρια του Τότκα.

10’ διαγώνιο σουτ του Σαμαρά με πορεία προς τα δίχτυα, κάπου βρίσκει η μπάλα και φεύγει κόρνερ.

15’ σέντρα του Αθανασιάδη Χαρ. στο 2ο δοκάρι ο προωθημένος Παπαμιχάηλ πιάνει την κεφαλιά στα χέρια του τερματοφύλακα.

20’ πίεση στο δεξί άκρο της άμυνας από τον Κέντογλου που κλέβει και μπαίνει στην περιοχή αποφεύγοντας και τον Καρίπη, προτιμάει ωστόσο να πλασάρει από δύσκολη θέση στην κλειστή γωνία εκεί όπου σωτήρια έτρεξε κι αποσόβησε το βέβαιο γκολ ο Παπαμιχαήλ, με το νεαρό άσσο να είχε και την επιλογή του ξεμαρκάριστου Γεωργιάδη.

21’ πολύ όμορφα ο Σαμαράς στην πλάτη της άμυνας βρίσκει τον Αθανασιάδη Χαρ., «σπάει» στο πέναλτι με τη μία το πλασέ του Μωυσίδη στα χέρια του Τότκα με την μπάλα να μην έχει πολλή δύναμη.

24’ κλέψιμο κάτω από το κέντρο του Σαμαρά και πάσα στο ύψος της περιοχής για το Ρούσσο, γυρίζει το σώμα του και σουτάρει με καλές προϋποθέσεις πάνω από τα δοκάρια.

26’ επικίνδυνη σέντρα σουτ του Σαμαρά λίγο πάνω από τη δεξιά συμβολή των δοκών.

33’ ο Μουρατίδης με έξοχη πάσα βγάζει στην κόντρα από δεξιά τον Παπαγεωργίου, γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής κι εν κινήσει πλασέ του Κέντογλου μόλις άουτ.

37’ αδύναμο αριστερό σουτ του Περσιανλή η μπάλα εύκολα καταλήγει στα χέρια του Τότκα.

40’ μακρινό φάουλ του Φερφέρη και κεφαλιά πιο ψηλά απ’ όλους του Παπαμιχαήλ πάλι μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Καστρινού.

43’ νέα αντεπίθεση των γηπεδούχων με τον Παπαγεωργίου από δεξιά, αυτή τη φορά ο τελικός αποδέκτης ήταν ο Γεωργιάδης Ζ. με το πλασέ του να είναι κακό, έξω.

49’ 1:1. Στην 1η καλή στιγμή στην επανάληψη η Προσοτσάνη ισοφαρίζει όταν ο Σαμαράς επιχειρεί την ψηλοκρεμαστή σέντρα, ο Ρούσσος πριν αυτή σκάσει στο χόρτο πλασάρει στη ρίζα της δοκού και στο ριμπάουντ ο Παπαδόπουλος τη στέλνει μέσα από τη μικρή περιοχή στον ουρανό των διχτύων.

66’ αντεπίθεση του Καστρινού με τον Παναγιώτου να φεύγει πίσω από το κέντρο, φτάνει απέναντι στον Καρίπη, αλλά το κάτι σαν σέντρα ή σουτ φεύγει δίπλα στα δοκάρια της Προσοτσάνης.

86’ βαθιά μπαλιά από το χώρο άμυνα του Χ’’Κούρτη ο Καρίπης προλαβαίνει να κλείσει το οπτικό πεδίο στον Παναγιώτου και με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Διαιτητής: Παρχαρίδης Περικλής.

Α’ Βοηθός: Μαρμαρίδης Αναστάσιος.

Β’ Βοηθός: Αθανασίου Στέλιος, της ΕΠΣ Δράμας.

ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ (Χρήστος Αθανασιάδης): 1. Τότκας, 2. Παρασκευάς, 3. Μίτρε, 4. Χ’’Κούρτης, 5. Κωνσταντινίδης, 6. Παρασκευούδης, 7. Παπαγεωργίου (60’ – 16. Δελησαββίδης), 8. Αντωνιάδης (λ.τρ. 87’ – 13. Δαλής), 9. Μουρατίδης, 10. Κέντογλου & 11. Γεωργιάδης Ζ. (60’ – 14. Παναγιώτου).

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Καρίπης, 2. Αθανασιάδης Χαρ., 3. Παπαμιχαήλ, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Μωυσίδης (70’ – 13. Καρακάσης), 6. Φερφέρης, 7. Γεωργιάδης (87’ – 17. Οικονόμου), 8. Σαμαράς (60’ – 12. Πετρόπουλος), 9. Ρούσσος, 10. Παπαδόπουλος & 11. Περσιανλής.

• Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 28ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Βώλακας – Καλλίφυτος 1:1 (65’ Σίγγος Ι. / 89’ Παυλίδης Π.)
  2. Ξηροπόταμος – Κύργια 6:1 (42’ Υψηλός, 44’&60’ Παπαδόπουλος & 62’,74’&85’ Κουμπρόγλου / 61’ Γρηγοριάδης Κ.)
  3. Καλαμπάκι – Άγιος Αθανάσιος 4:0 (15’ Μαυροβασίλης, 17’&80’ Τζιβανάκης & 83’ Σωτηριάδης)
  4. Χωριστή – Πανδραμαϊκός 0:2 (20’ Σαϊνίδης & 85’ Λαμπρινουδάκης)
  5. Καστρινός – Προσοτσάνη 1:1 (5’ Κωνσταντινίδης / 49’ Παπαδόπουλος)
  6. Φωτολίβος – Μοναστηράκι 4:1 (10’ Χαρέμι, 15’&38’ Δικταπανίδης & 67’ Γκουζής / 84’ Θεοδωρίδης)
  7. Περιθώρι – Σιταγροί 0:3 ά.αγ.
  8. Κάτω Νευροκόπι – Πετρούσα 6:3 (17’ Χριστιανίδης, 28’ Τσεπνίδης, 57’ Κεσσόπουλος, 75’ Μουζενίτοβ, 77’ Πετρίδης Μ. & 83’ Αγάποβ / 13’ Σαμπαντζής, 54’ Παπαδόπουλος Π. & 86’ Γεωργιάδης)

Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr