32ο Κιοσέογλου, 38ο Κερασίδης, 65ο Σαββίδης Κ. Σάββας
1η. ΓΣΠ-ΕΛΕΥΘ/ΠΟΛΗ 1-0
80ό πέν. Σαββίδης Π. Σάββας

Σε ελεύθερη πτώση!!!

Ούτε το μεγαλύτερο τοπικό ντέρμπι της Δράμας στάθηκε ικανό για να αφυπνίσει την ομάδα της Προσοτσάνης, που ευρισκόμενη σε ελεύθερη πτώση ηττήθηκε κι από την Πετρούσα με σκορ 0-1, κάνοντας ακόμα πιο δυσοίωνο το μέλλον της αγωνιστική με αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Δ’ Εθνικής. Η 3η σερί ήττα σε διάστημα μάλιστα μιας εβδομάδας ήταν και η πιο δυσκολοχώνευτη, αφού οι γείτονες πέτυχαν το 1ο τους «διπλό» στο «Γεώργιος Μακρής» σε επίπεδο πρωταθλήματος σχεδόν 10 χρόνια μετά και δικαίως πανηγυρίστηκε εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου. Ήταν ένα ντέρμπι όπως το περιμέναμε: με πολλή ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα μέσα στις γραμμές, πάθος για τη νίκη, λιγοστές ευκαιρίες, πολλές κάρτες, αψιμαχίες! Κόσμος πολύς στις κερκίδες του δημοτικού γηπέδου της Προσοτσάνης – περίπου 1000 άτομα – με τον καιρό να είναι ιδανικό και τις συγκυρίες (Δόξα Δράμας εκτός & Πανδραμαϊκός ρεπό), να φέρνουν όλους τους ουδέτερους ποδοσφαιρόφιλους στο «Γεώργιος Μακρής». Οι φιλοξενούμενοι του Θωμά Ματρακούκα ευτύχησαν να «πατήσουν» πρώτοι περιοχή και να σημειώσουν το γκολ που έκρινε και το ντέρμπι, μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Εν συνεχεία οδήγησαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν, ήλεγξαν το ρυθμό χωρίς ιδιαίτερο κόπο στο α’ μέρος και στην ανάπαυλα πήγαν δικαίως προηγούμενοι στο σκορ. Η επανάληψη δε διέφερε κατά πολύ από την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Αν και γρήγορα-γρήγορα ο Στράτος Κονταξής έκανε τις κινήσεις του από τον πάγκο, αυτές δε βοήθησαν όσο θα περίμενε ο ίδιος και οι άμεσοι συνεργάτες του. Ουσιαστικά μία – αλλά μεγάλη ευκαιρία – σπατάλησαν οι φλύαροι γηπεδούχοι στο β’ μισό του παιχνιδιού και μοιραία δέχτηκαν την ήττα, που τους «βυθίζει» κι άλλο στο βαθμολογικό πίνακα, ρίχνοντάς τους για 1η φορά κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, μια γραμμή που εν αντιθέσει με τη σημερινή της αντίπαλο ξεπέρασε η μεγάλη θριαμβεύτρια του τοπικού ντέρμπι στον ενιαίο δήμο της Προσοτσάνης.

Λεπτό προς λεπτό:

Γκολ με το καλησπέρα όπως και στο Γάζωρο δέχεται η άμυνα της Προσοτσάνης, όταν στο 10ο λεπτό ο Κωνσταντινίδης ανάμεσα κέντρο και περιοχή αλλάζει την μπάλα για το συμπαίκτη του Γεωργιάδη, αυτός ξεπερνάει την αντίσταση του συνεπίθετού του Γεωργιάδη των γηπεδούχων και προλαβαίνοντας την έξοδο του Πιτσακτσή, τον πλάσαρε ιδανικά για το 0-1 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς από πλευράς φιλάθλων της Πετρούσας.

Στο 17ο λεπτό το κόρνερ από αριστερά του Σαββίδη Παύλ. Σάββα βρίσκει στη γωνία της περιοχής τον αφύλακτο Πατένταλη, που σηκώνεται πιο ψηλά απ’ όλους αλλά δε σημαδεύει σωστά.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Παπαδόπουλος αποφεύγει μέσα στην περιοχή την αντίσταση δύο αντιπάλων, έξυπνα πλασάρει στην κλειστή γωνία του Πιτσακτσή, ωστόσο η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Μακρινό σουτ του Φερφέρη στον κεντρικό άξονα περνάει άουτ στο 34ο λεπτό, την ίδια κατάληξη έχει και το δύσκολο σουτ του Κωνσταντινίδη από τη γωνία της περιοχής στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Στο 41ο ο Παπαδόπουλος με κάθετη βγάζει σε θέση βολής το σκόρερ, που υπό την πίεση του Δημητριάδη πλασάρει αυτή τη φορά πάνω στα πόδια του εξελθόντα Πιτσακτσή και τέλος στο 43ο λεπτό το αβίαστο λάθος στην περιοχή του Ξενίδη, δεν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Μουχτάρης που σούταρε απελπιστικά άουτ.

Κοντινή σέντρα του Ράπτη στο 47ο λεπτό με αποδέκτη τον Ουζούνη, που από δύσκολη θέση πλασάρει άουτ, δίπλα στο δεξί δοκάρι του Μαδεμλή που ήλεγχε την πορείας της μπάλας και πολύ αργότερα (75ο) η Προσοτσάνη σπαταλάει τη μεγαλύτερη ευκαιρία της να ισοφαρίσει: ο Κερασίδης βγάζει σε θέση έξω αριστερά τον Ουζούνη που αποφεύγει στην κίνηση το μαρκάρισμα του Καρυπίδη, σεντράρει «γλυκά» για το κεφάλι του νεοεισελθόντα Κιοσέογλου, που με εξουδετερωμένο το Μαδεμλή από το 1 μέτρο στέλνει την μπάλα μόλις άουτ!

Το φάουλ του Φερφέρη στο 84ο λεπτό από τα όρια της περιοχής πέρασε πάνω από το πολυπρόσωπο ανθρώπινο τείχος, πάνω όμως και από το ορίζοντιο δοκάρι του Μαδεμλή, στην τελευταία ευκαιρία της Προσοτσάνη να σώσει έστω κι εν μέρει την παρτίδα…

Ο άρχοντας του αγώνα κ. Κουμπαράκης Στέφανος από την ΕΠΣ Θράκης (Δημητριάδης Ευθύμιος & Λασκαρίδης Ανέστης οι βοηθοί του από την ίδια ΕΠΣ), κιτρίνισε τους Φερφέρη (11ο), Πατένταλη (22ο) & Στεργιάκο (40όαπό πλευράς Προσοτσάνης και τους Γεωργιάδη (10ο), Κότιο Δημήτρη (12ο), Παπαδόπουλο (21ο), Κότιο Γιώργο (70ό) & Μαδεμλή (77ο) από πλευράς Πετρούσας.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Στράτος Κονταξής): Πιτσακτσής, Γεωργιάδης, Δημητριάδης, Μουχτάρης (51ο Πάνος), Στεργιάκος, Φερφέρης, Πατένταλης, Ράπτης, Σαββίδης Κυρ. Σάββας (72ο Κιοσέογλου), Σαββίδης Παύλ. Σάββας (51ο Κερασίδης), Ουζούνης.

ΠΕΤΡΟΥΣΑ (Θωμάς Ματρακούκας): Μαδεμλής, Κότιος Γιώργος, Ξενίδης, Βραμέντσαλης, Καρυπίδης, Κότιος Δημήτρης, Κύρτσης (88ο Καζεπίδης), Παπαδόπουλος, Κωνσταντινίδης, Γεωργιάδης (85ο Τσιάντας), Παυλίδης.

Τα αποτελέσματα & οι σκόρερ της 12ης αγωνιστικής:

ΝΙΓΡΙΤΑΑΕ ΠΙΕΡΕΩΝ

22ο Πασχαλούδης / 44ο πέν. Αγγελίδης Στ., 60ό Βελετάνης, 90ό αυτ. Κατσιαούνης

1 – 3

(1 – 1)

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΚΡΗΝΙΔΕΣ

57ο, 65ο & 69ο Βλάχος / 35ο πέν. Γεωργιάδης, 37ο Σαλπιγκτίδης, 55ο Μπεζυργιάννης