32ο Κιοσέογλου, 38ο Κερασίδης, 65ο Σαββίδης Κ. Σάββας
1η. ΓΣΠ-ΕΛΕΥΘ/ΠΟΛΗ 1-0
80ό πέν. Σαββίδης Π. Σάββας

Κερασ(ε)ίδης…κορυφής!

Χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα κι έχοντας για μία ώρα παιχνιδιού τον πλήρη έλεγχο στον κακό αγωνιστικό χώρο του δημοτικού γηπέδου των Κρηνίδων, η Προσοτσάνη με ηγέτη το Λευτέρη Κερασίδη πέρασε σα σίφουνα από την έδρα των «ερυθρόλευκων» με το τελικό 0-3 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες πριν λίγο στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής. Οι παίκτες του Στράτου Κονταξή εφαρμόζοντας κατά γράμμα όλα όσα δούλεψαν την προηγούμενη εβδομάδα στις προπονήσεις έκαναν το παιχνίδι να φαίνεται εύκολο στα μάτια των 200 περίπου φιλάθλων, που βρέθηκαν στις κερκίδες της καβαλιώτικης ομάδας. Με έναν Κερασίδη ο οποίος με δύο ασσίστ και ένα γκολ αναδείχθηκε δικαίως “man of the match” και μια αμυντική διάταξη και λειτουργία που σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα δεν εκτέθηκε σχεδόν ποτέ, το 0-3 ήρθε πολύ εύκολα και συνάμα η κορυφή του 1ου ομίλου με το απόλυτο 2Χ3 και χωρίς μάλιστα παθητικό (4-0). Η αξία της νίκης της Προσοτσάνης παίρνει μεγαλύτερη διάσταση αν αναλογιστούμε ότι σχεδόν για ένα ημίχρονο αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του σκόρερ του 0-1 Κιοσέογλου, παρ’ όλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν σε κανένα χρονικό σημείο να πιέσουν τα αντίπαλα καρέ κι έτσι οι παίκτες του Γιώργου Μάλλιου έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο, παραμένοντας με τον ένα βαθμό της πρεμιέρας μέσα στη Νέα Ζίχνη.

Λεπτό προς λεπτό:

Στο 11ο λεπτό ο Ράπτης από δεξιά εκτέλεσε άσχημα ένα από τα πολλά φάουλ του α’ μέρους, ωστόσο η μπάλα έφτασε στον αφύλακτο Κιοσέογλου που από το ύψος του πέναλτι και με το σώμα του εκτός ισορροπίας πλάσαρε πάνω στον Ιωακειμίδη.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρα παιχνιδιού (32ο) η Προσοτσάνη άνοιξε το σκορ: η συνδυασμένη ενέργεια των Δημητριάδη-Ράπτη βγάζει σε θέση μέσα δεξιά τον Κερασίδη που με το «κακό» πόδι γυρίζει προ της γραμμής του άουτ την μπάλα στο β’ δοκάρι, εκεί όπου ο Κιοσέογλου με παλικαρίσια προβολή νίκησε τον τερματοφύλακα των Κρηνίδων…0-1.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους «κυανόλευκους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τα γκολ υπέρ να είναι δύο, καθώς στο 38ο λεπτό ο Μουχτάρης με τον Κερασίδη εκτέλεσαν με κομπίνα το κόρνερ κι ο 30χρονος μεσοεπιθετικός της Προσοτσάνης μ’ ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ «κρέμασε» τον Ιωακειμίδη και μέσα σε πανηγυρισμούς έκανε το 0-2.

Ο σκόρερ του 0-2 είχε για λογαριασμό του την πρώτη καλή στιγμή του β’ ημιχρόνου, όμως μετά την πάσα του Ράπτη κι έχοντας καλό οπτικό πεδίο από το ημικύκλιο σημάδεψε ψηλά άουτ.

Η πρώτη επίσκεψη των Κρηνίδων καταγράφηκε στο 49ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαφάκη η μπάλα «κόλλησε» στο ανθρώπινο τείχος, στρώθηκε στον Παρσαλίδη, όμως ο Πιτσακτσής πέφτοντας σωτήρια στα πόδια του προ του σημείου του πέναλτι αποσόβησε τη μείωση του σκορ.

Στο 56ο λεπτό ο Κιοσέογλου βρίσκει από πίσω στο χώρο του κέντρου τον Κωνσταντινίδη Πάρη και αδιαμαρτύρητα δέχεται την κόκκινη κάρτα του ρέφερι από τη Θεσσαλονίκη και με παίκτη παραπάνω οι Κρηνίδες απειλούν εκ νέου, αλλά αυτή τη φορά μετά το γύρισμα του Μπαράνοβ στο ύψος του πέναλτι, ο Παρσαλίδης πλάσαρε δυνατά για να αποκρούσει ενστικτωδώς με το σώμα ο Στεργιάκος πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή τέρματος.

Αφού δεν ήρθε η μείωση του σκορ, έγινε το 0-3 και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος: στο 65ο ο Κερασίδης εκτέλεσε από δεξιά το κόρνερ φέρνοντας την μπάλα στην καρδιά την άμυνας των Κρηνίδων κι ο Σαββίδης Κ. Σάββας άνοιξε λογαριασμό και στα επίσημα ματς, καθώς με κεφαλιά νίκησε τον Παρσαλίδη κι την έστειλε με δύναμη στα δίχτυα του Ιωακειμίδη.

Στο 86ο ο Μπεζυργιάννης με πείσμα κέρδισε στα όρια της γραμμής του άουτ την μπάλα από το Δημητριάδη, βρήκε τον αφύλακτο Μπαράνοβ λίγο αριστερά από το πέναλτι, όμως ο φορ της καβαλιώτικης ομάδας σημάδεψε τα πουλιά!

Τέλος, στο 1ο από τα 4 συνολικά λεπτά της καθυστέρησης ο Χριστοφορίδης δέχτηκε τη μακρινή μπαλιά του Δημητριάδη, κέρδισε 2 κόντρες από τους αντιπάλους του και σουτάροντας από τη γωνία της περιοχής, ανάγκασε τον Ιωακειμίδη δύσκολα να παραχωρήσει κάτω από το οριζόντιο δοκάρι του το κόρνερ.

Ο άρχοντας του αγώνα κ. Καρυπίδης Γιώργος από την ΕΠΣ Μακεδονίας  (Παπαδόπουλος Παναγιώτης & Ντάρης Χρήστος οι βοηθοί του από την ίδια ένωση), κιτρίνισε τον Ανωτίδη (74ο) από πλευράς Κρηνίδων και τον Καλαϊτζή (60ό) από πλευράς Προσοτσάνης. Απέβαλλε όπως προαναφέραμε πιο πάνω τον Κιοσέογλου (56ο) της Προσοτσάνης.

ΚΡΗΝΙΔΕΣ (Γιώργος Μάλλιος): Ιωακειμίδης, Κούσολγου (68ο Σάσσος), Κωνσταντινίδης Π., Παντελίδης, Γεωργιάδης, Δεληκωστίδης, ΤΣΑΠΑΝΙΔΗΣ, Βαφάκης (56ο Ανωτίδης), Παρσαλίδης (70ό Μπεζυργιάννης), Μπαράνοβ, Σπυρίδης.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Στράτος Κονταξής): Πιτσακτσής, Δημητριάδης, ΚΑΛΑΪΤΖΗΣ, ΚΙΟΣΕΟΓΛΟΥ, Μουχτάρης (75ο Γεωργιάδης), ΡΑΠΤΗΣ, ΣΤΕΡΓΙΑΚΟΣ, Φερφέρης (53ο Πάνος), ΣΑΒΒΙΔΗΣ Κ. ΣΑΒΒΑΣ, ΚΕΡΑΣΙΔΗΣ (81ο Χριστοφορίδης), ΠΑΤΕΝΤΑΛΗΣ.

Τα αποτελέσματα & οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής:

ΕΥΜΟΙΡΟ – ΑΕ ΠΙΕΡΕΩΝ

62ο Ταχτσίδης, 78ο Ψωμιάδης, 85ο Μιχαηλίδης / 13ο πέν. Μοσχοφίδης, 15ο Χατζηβασιλειάδης

42 - 42

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: 1. Μεταξύ τους παιχνίδια 2. Διαφορά τερμάτων 3. Καλύτερη επίθεση 4. Μπαράζ

Η επόμενη αγωνιστική (3η, Κυριακή 03-10-2010 ~ 4μ.μ.)