32ο Κιοσέογλου, 38ο Κερασίδης, 65ο Σαββίδης Κ. Σάββας
1η. ΓΣΠ-ΕΛΕΥΘ/ΠΟΛΗ 1-0
80ό πέν. Σαββίδης Π. Σάββας

Είχε «άσσο» στο μανίκι της…1-0

Πολλοί παράγοντες πρέπει να συντρέχουν ταυτοχρόνως για να πάρεις τη νίκη σ’ ένα άθλημα ομαδικό όπως είναι το ποδόσφαιρο κι επειδή η ανάλυση δεν είναι της παρούσης θα σταθούμε σε δύο απ’ αυτούς που έδωσαν τους «παρθενικούς» τρεις βαθμούς στην Προσοτσάνη στο ματς της πρεμιέρας απέναντι στην Ελευθερούπολη στο «Γεώργιος Μακρής». Οι καλύτεροι για μία ώρα παιχνιδιού και με πέντε τουλάχιστον σπουδαίες ευκαιρίες φιλοξενούμενοι του Κώστα Βακιρτζή, είτε στάθηκαν άστοχοι είτε τους σταμάτησε ο Πιτσακτσής (παράγοντας Νο 1), ενώ οι παίκτες του Στράτου Κονταξή ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους στο τελευταίο και κρίσιμο χρονικό σημείο του ματς ήταν πιο εύστοχοι (έστω κι από την άσπρη βούλα του πέναλτι ) στην κλασσικότερη ευκαιρία (2ος παράγοντας) που τους παρουσιάστηκε στα 95 συνολικά λεπτά που παίχτηκε παιχνίδι παρουσία περίπου 400 φιλάθλων. Το θέαμα αν και ματς πρεμιέρας ήταν πολύ καλό με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει παρά την αφόρητη ζέστη στις αντίπαλες περιοχές, με τους «μπλε» της Καβάλας να φτάνουν απειλητικά στην εστία της Προσοτσάνης, εκμεταλλευόμενοι και το άγχος των γηπεδούχων, ένα άγχος που λειτούργησε ανασταλτικά στη λειτουργία της ομάδας. Στην επανάληψη και πάλι οι παίκτες του Κώστα Βακιρτζή ήταν αυτοί που δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να ανοίξουν πρώτοι το σκορ, αλλά δεν τα κατάφεραν και πάλι. Όσο κυλούσε το ματς και με τις κινήσεις από τη σκακιέρα του πάγκου από πλευράς Στράτου Κονταξή η Προσοτσάνη ανέβαζε σταδιακά ρυθμό ελέγχοντας το νευραλγικό χώρο του κέντρου. Η πίεση – αν κι όχι ασφυκτική – δημιουργήθηκε προς τα καρέ του Αγαθόπουλου, ο οποίος νικήθηκε ωστόσο μόνο από το σημείο του πέναλτι. «Δράστες» οι δύο «Σαββίδηδες» με το «γερμανό» να κερδίζει την εσχάτη των ποινών και τον «παλιό» στην ομάδα να το εκτελεί εύστοχα λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο 10λεπτο. Το 1-0 κρατήθηκε σχετικά εύκολα μέχρι και το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων κι έτσι η Προσοτσάνη όπως και πέρυσι με τον ίδιο αντίπαλο αλλά σε διαφορετική έδρα, μπήκε με το «δεξί» στο νέο πρωτάθλημα.

Λεπτό προς λεπτό:

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Μελίσσης εκτέλεσε φάουλ από πλάγια δεξιά, αλλά ελέγχοντας την πορεία της μπάλας ο Πιτσακτσής την είδε να περνάει δίπλα στο δεξί του δοκάρι άουτ.

«Σπάει» το τεχνικό οφσάιντ των γηπεδούχων ο Μελίσσης από την μπαλιά του Δουμάνη, μπαίνει από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή και καθώς προτίμησε να βρει τον αφύλακτο Μπαρέτα, έδωσε την ευκαιρία στο Δημητριάδη προ του αντιπάλου να σώσει από τα χειρότερα την ομάδα του δύο λεπτά αργότερα.

Με τη συμπλήρωση του 1ου δεκαλέπτου, ο Κερασίδης εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ, όμως ο Σαμαράς ενεργώντας βεβιασμένα κι έχοντας καλό οπτικό πεδίο σούταρε πάνω στην αγκαλιά του Αγαθόπουλου.

Πολύ αργότερα και συγκεκριμένα στο 32ο λεπτό, εκτέλεση κόρνερ του Ουζούνη πλασαριστά για τον Κερασίδη που με ένα καλοζυγισμένο σουτ αναγκάζει τον Αγαθόπουλο να εκτιναχθεί στο δεξί του «Γ» και να παραχωρήσει το κόρνερ.

Μέσα στο δίλεπτο 34 & 35 ο Ορφέας απώλεσε δύο σπουδαίες ευκαιρίες: πρώτα από την ενέργεια του Μελίσση ο Καραγιαννίδης βγήκε μόνος απέναντι στον Πιτσακτσή που τον πλάσαρε αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει με δύναμη στη ρίζα της δεξιάς δοκού κι έπειτα με τον ίδιο δημιουργό κι εκτελεστή τον Μπαρέτα, το σουτ όμως του νεαρού φορ πίσω από το πέναλτι για εκατοστά δε βρήκε στόχο (άουτ).

Η τελευταία καλή στιγμή στο α’ μέρος ανήκει στην Προσοτσάνη, με τη σέντρα ακριβείας του Σαμαρά να περνάει πάνω από το Χριστοδουλίδη, να αιφνιδιάζει ωστόσο τον ευρισκόμενο σε καίρια θέση στη μικρή περιοχή Κερασίδη που στόπαρε την μπάλα, αλλά έδωσε το δικαίωμα στο μέσο του Ορφέα να επανορθώσει και να γλιτώσει την ομάδα του από τη βέβαιη παραβίαση.

Στο 3ο λεπτό της επανάληψης ο Μελίσσης μπαίνοντας στην περιοχή μετά από την κάθετη του Δουμάνη, νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Πιτσακτσή που με τα πόδια έσωσε την εστία του και στο 53ο η απάντηση της Προσοτσάνης ήρθε από το σουτ του Μουχτάρη, απόρροια συνδυασμού εκτός περιοχής με το Ράπτη, αλλά και σ’ αυτήν την περίπτωση πρωταγωνιστής ήταν ο Αγαθόπουλος που παραχώρησε το κόρνερ πέφτοντας στη δεξιά του γωνία.

Διπλή χαμένη ευκαιρία για το 0-1 χάνει ο Δουμάνης στο 57ο λεπτό, χρονικό σημείο στο οποίο πέρασε όποιον αντίπαλό βρήκε μπροστά του, πλάσαρε τον Πιτσακτσή που έσωσε σε πρώτο χρόνο σωτήρια, εκ νέου δύσκολο πλασέ του παίκτη τη Ελευθερούπολης η μπάλα αργά-αργά περνάει παράλληλα στη γραμμή τέρματος και καταλήγει άουτ.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Καλαϊτζής βρήκε σε θέση έξω αριστερά τον Ουζούνη που επιχείρησε συρτή σέντρα σουτ, ευελπιστώντας κάποιος συμπαίκτης του να βρεθεί στην πορεία της, κάτι που επιχείρησε ο Σαμαράς, αφήνοντας όμως την προσπάθειά του ημιτελή.

Χαμηλή σέντρα του Σαμαρά στο 68ο λεπτό βρίσκει το Σαββίδη Κ. Σάββα στη γωνία της περιοχής που όμορφα γυρίζει το σώμα του, αλλά υπό την πίεση του Μπαμπατζάνη σουτάρει άουτ.

Φάση διαρκείας στα καρέ της Ελευθερούπολης στο 72ο λεπτό, με το «στρώσιμο» πλάγια στην περιοχή του Σαββίδη Κ. Σάββα να βρίσκει τον Πάνο, με το νεαρό άσσο να σουτάρει πάνω στα σώματα, νέο «γέμισμα» του Σαμαρά και κεφαλιά-πάσα του Φερφέρη στον Πάνο που αφήνει για τον αφύλακτο Σαββίδη Κ. Σάββα, σουτ με κακή ισορροπία του σώματος δίπλα στο δεξί δοκάρι του Αγαθόπουλου.

Η υπεροχή της Προσοτσάνη μετουσιώθηκε σε γκολ στο 80ό λεπτό: λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Σαμαράς πέρασε πάνω από το κεφάλι του έτερου Σαμαρά (Ελευθερούπολης) με αποδέκτη το Σαββίδη Κ. Σάββα, που μπαίνοντας μέσα στην περιοχή απέφυγε τον Μπαμπατζάνη με τον τελευταίο να τον πατάει από πίσω και να το ρίχνει στο χόρτο. Ο κ. Γκορτσίλας υπέδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι κι ο Σαββίδης Π. Σάββας με περίσσια ψυχραιμία νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα διαμορφώνοντας το τελικό όπως έμελλε 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούς.

Στο 4ο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Μελίσσης από τα 18 μέτρα με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα προς ανακούφιση των γηπεδούχων στο πάνω μέρος των διχτύων, άουτ.

Ο άρχοντας του αγώνα κ. Γκορτσίλας από την ΕΠΣ Μακεδονίας (Χαραμπούρας & Τυριακίδης οι βοηθοί του από την ίδια ένωση), κιτρίνισε τους Μουχτάρη (18ο), Σαββίδη Π. Σάββα (69ο), Σαββίδη Κ. Σάββα (85ο) & Στεργιάκο (88ο) από πλευράς Προσοτσάνης και τους Μπαρέτα (44ο), Τζιβάνη (47ο), Νάκου (85ο) & Μπαμπατζάνη (87ο) από πλευράς Ελευθερούπολης.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Στράτος Κονταξής): ΠΙΤΣΑΚΤΣΗΣ, Δημητριάδης, ΚΑΛΑΪΤΖΗΣ, Μουχτάρης (63ο ΦΕΡΦΕΡΗΣ), Πατένταλης, Στεργιάκος, Ουζούνης (63ο Πάνος), Ράπτης, ΣΑΒΒΙΔΗΣ Κ. ΣΑΒΒΑΣ, Κερασίδης (56ο ΣΑΒΒΙΔΗΣ Π. ΣΑΒΒΑΣ), ΣΑΜΑΡΑΣ.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Κώστας Βακιρτζής): ΑΓΑΘΟΠΟΥΛΟΣ, Αντωνάκης (77ο Νάκου), Κεχαγιάς, Μπαμπατζάνης, Σαμαράς, ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΙΔΗΣ, ΔΟΥΜΑΝΗΣ, Τζιβάνης (λ.τρ. 82ο Χαραλαμπίδης), Μπαρέτας (67ο Γιαλαμής), ΜΕΛΙΣΣΗΣ, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ.