28η: Καστρινός-ΓΣΠ
29η: ΓΣΠ-Καλαμπάκι
30ή: Βώλακας-ΓΣΠ

Κρατάει μόνο τη νίκη (1-0)

1-0a_logoΣπάνια από τα φιλικά με ομάδες που αγωνίζονται σε χαμηλότερη κατηγορία μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα, τέτοια ώστε να σε βοηθήσουν ως προς την ετοιμότητα εν όψει επίσημων υποχρεώσεων σε πρωτάθλημα κυρίως αλλά και κύπελλο. Όχι ότι το Δοξάτο δε στάθηκε επάξια στον αγωνιστικό χώρο, άλλωστε πρόκειται για μια ομάδα που φέτος θα κάνει πρωταθλητισμό στην Α1 ΕΠΣ Δράμας, αλλά το όλο θέμα έχει να κάνει με την εν γένει παρουσία των 24ων «κυανόλευκων» που πήραν χρόνο συμμετοχής στο χθεσινό νικηφόρο 1-0. Ο Στράτος Κονταξής είδε την ομάδα του να έχει σχετικά καλή απόδοση στο α’ μέρος, χρονικό σημείο όπου σημειώθηκε το γκολ αφότου ο σκόρερ είχε νωρίτερα απολέσει 2-3 ακόμα ευκαιρίες, με ανάπτυξη από τα άκρα και κάποιες καλές ατομικές ενέργειες. Στην επανάληψη και σταδιακά με τις πολλές αλλαγές ο ρυθμός των φιλοξενούμενων έπεφτε, οι παίκτες του Δημήτρη Βασιλειάδη πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ήταν απειλητικοί προς τα καρέ της Προσοτσάνης. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι μόνο μια σέντρα σουτ του Καλαϊτζή στην εξωτερική πλευρά των διχτύων καταγράψαμε ως την πιο σπουδαία ευκαιρία στο β’ μισό του ματς! Το μόνο λοιπόν που κρατάει ο τεχνικός της Προσοτσάνης είναι η φιλική νίκη κι εν μέρει η εμφάνιση του 1ου ημιχρόνου, γιατί πέραν τούτου ουδέν.

Live…live…live

Λάθος διώξιμο του Πιτσακτσή μέσα στην περιοχή, δεν εκμεταλλεύεται στο έπακρο το δώρο αυτό ο Αποστολίδης και σε κενή εστία από πλάγια θέση στέλνει την μπάλα μόλις στο 6ο λεπτό.

Σέντρα από δεξιά του Δημητριάδη βρίσκει σε καίρια θέση το Σαββίδη Κ. Σάββα, αλλά από τη μικρή περιοχή στο 8ο λεπτό αναγκάζει το Βεζυρτζόγλου με εντυπωσιακή και σωτήρια επέμβαση να κρατήσει το «μηδέν» στην άμυνά του.

Στο 14ο λεπτό συνδυάζονται οι Ζάχαρης και Ιωαννίδης, με τον τελευταίο να σουτάρει συρτά κι ο Πιτσακτσής να μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία.

Τρία λεπτά αργότερα ο Φερφέρης εκτελεί πλασαριστά το κόρνερ για το Σαμαρά που φέρνει με σέντρα την μπάλα στα καρέ του Δοξάτου, ωστόσο ο προωθημένος Πατένταλης με κεφαλιά την στέλνει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Δουλεμένη φάση στην προπόνηση στο 19ο λεπτό με άψογο συνδυασμό των Ράπτη, Γιάντσογλου και Ουζούνη που σεντράρει χαμηλά και παράλληλα στη μικρή περιοχή με το Βεζυρτζόγλου σε ετοιμότητα να πέφτει μπροστά στα πόδια του Σαββίδη Κ. Σάββα και να μπλοκάρει την μπάλα.

Με το «ένα-δύο» των Αποστολίδη και Ιωαννίδη στο 28ο λεπτό ο 2ος μπαίνει μέσα στην περιοχή από πλάγια αριστερά και πάλι όμως ο Πιτσακτσής με σωστή τοποθέτηση παραχωρεί το κόρνερ.

Η εκτέλεση φάουλ του Ουζούνη δεν είναι καλή στο 37ο λεπτό, η μπάλα φτάνει στο νεοεισελθόντα Σαββίδη Π. Σάββα που εξαπολύει «κεραυνό» από 25 μέτρα που σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Δοξάτου, σκάει στη γραμμή τέρματος και στο ριμπάουντ ο Πατένταλης με χλιαρή κεφαλιά τη στέλνει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

«Τρίτη και φαρμακερή» για τον Πατένταλη, που σε κάθε στημένη φάση έπαιρνε θέση στα αντίπαλα καρέ: στο 42ο λεπτό λοιπόν κι αφού ο Σαμαράς εκτέλεσε πλασαριστά το κόρνερ για τον Ουζούνη, ο τελευταίος σήκωσε το κεφάλι βλέποντας τον πανύψηλο συμπαίκτη του στην καρδιά της άμυνας του Δοξάτου κι αυτή τη φορά σημαδεύοντας την αριστερή γωνία χρίστηκε σκόρερ, ανοίγοντας το σκορ…0-1.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης ο Πετρίδης έβγαλε σε θέση τετ α τετ το Μιτσικίδη, που πλάσαρε μόλις άουτ προ του Ούσιου και στο 52ο λεπτό ο Σαββίδης Π. Σάββας βρίσκει στα όρια της περιοχής κι έξω αριστερά τον Καλαϊτζή Δημήτρη, που επιχείρησε σέντρα σουτ από καλό σημείο στέλνοντάς την στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Παύλου.

Στο 56ο η ατομική ενέργεια του Κωνσταντινίδη Γιώργου από αριστερά κατέληξε σε ένα αδύναμο πλασέ που δεν ανησύχησε τον Ούσιο.

Το Δοξάτο στο 63ο λεπτό ισοφαρίζει όχι τα γκολ, αλλά τα δοκάρια, καθώς ο Φλώρος με μπαλιά «τρύπα» βγάζει σε ονειρεμένη θέση τετ α τετ τον Πετρίδη, αυτός αποφεύγει στην κίνηση επάνω τον Ούσιο, αλλά από πλάγια στην περιοχή πλασάρει στο οριζόντιο δοκάρι!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό δυνατό διαγώνιο σουτ του Μπαρμπουτέλη καταλήγει λίγο άουτ και τέλος στο 90ό, κάθετη του Φλώρου στο Θεοφανίδη που χάνει το κοντρόλ προ του Καλαϊτζή Κυριάκου κι ο τελευταίος πέφτοντας στα πόδια του μπλόκαρε την μπάλα, κρατώντας τη φιλική νίκη για την ομάδα του.

Τον αγώνα διεύθυνε ο κ. Παρχαρίδης Π.(Παναγιώτου & Παπάς οι βοηθοί του) της ΕΠΣ Δράμας.

ΔΟΞΑΤΟ (Δημήτρης Βασιλειάδης): Βεζυρτζόγλου (46ο Παύλου – 80ό Κωνσταντινίδης Γιώργος), Καραγιαννίδης Γιώργος (78ο Χριστοφυλάκης), Μπαρμπουτέλης (72ο Ουζούνογλου Σάκης), Μπαρμπαγιάννης, Παντζαρίδης, Ζάχαρης (73ο Τουλούπης), Ιωννίδης (61ο Σιαματάς), Αποστολίδης (55ο Φλώρος), Πετρίδης (77ο Μισιράς), Μιτσικίδης (54ο Κωνσταντινίδης Κώστας), Ουζούνογλου Γιώργος (59ο Θεοφανίδης).

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Στράτος Κονταξής): Πιτσακτσής (35ο Ούσιος – 70ό Καλαϊτζής Κυριάκος), Δημητριάδης (56ο Γεωργιάδης), Ουζούνης (73ο Γκερμένης), Πατένταλης, Στεργιάκος (82ο Παλλικάρης), Φερφέρης (65ο Ελευθεριάδης), Σαμαράς (30ό Καλαϊτζής Δημήτρης – 86ο Παπαμιχαήλ), Ράπτης (85ο Λάμπρου), Σαββίδης Κ. Σάββας (56ο Χριστοφορίδης), Μουχτάρης (65ο Κιοσέογλου), Γιάντσογλου (35ο Σαββίδης Π. Σάββας – 82ο Τσακμακίδης).

• Δεν αγωνίστηκαν για διάφορους λόγους οι: Αβραάμ, Αθανασιάδης, Βέργας, Κερασίδης, Παλτζίδης, Χατζηγεωργιάδης και Πάνος
  • Επόμενο φιλικό προετοιμασίας για τους «κυανόλευκους» την Τετάρτη 25 Αυγούστου με το νεοφώτιστο Εύμοιρο στην Ξάνθη στις 6μ.μ.

Τελευταία Ενημέρωση (Πέμπτη, 26 Αύγουστος 2010 11:09)