32ο Κιοσέογλου, 38ο Κερασίδης, 65ο Σαββίδης Κ. Σάββας
1η. ΓΣΠ-ΕΛΕΥΘ/ΠΟΛΗ 1-0
80ό πέν. Σαββίδης Π. Σάββας

Γλίτωσε από του «Χάρου» τα…γάντια!

Το λογοπαίγνιο του τίτλου έχει βάση για όσους γνωρίζουν πράγματα, καταστάσεις και ονόματα μέσα στην Προσοτσάνη. Ο 24χρονος τερματοφύλακας των «κυανόλευκων» Γιάννης Αβραάμ (φωτό) έχει το παρατσούκλι «Χάρος» και σήμερα κυριολεκτικά η ομάδα του χάρις στον ίδιο σώθηκε από του «χάρου» τα δόντια (όπου δόντια βάλτε εσείς έναν ντροπιαστικό αποκλεισμό)! Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις ο τερματοφύλακας γίνεται ήρωας λόγω των αποκρούσεών του στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, όμως ο Αβραάμ προχώρησε ακόμα περισσότερο: φάνηκε ψύχραιμος και τις δύο φορές παρακαλώ (!!!) απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ Σαμολαδά (ο κορυφαίος των 120 λεπτών) κι ευστοχώντας από τα 11 βήματα έδωσε την πρόκριση για την Προσοτσάνη στον τελικό του θεσμού του κυπέλλου εκεί που την περιμένει εδώ και μια εβδομάδα η πρωτοπόρος ομάδα της Α1 ΑΕ Αμπελοκήπων.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Η Προσοτσάνη πήγαινε στην Καλλίφυτο έχοντας σαν προίκα το ασφαλές (;) 2-0 του α’ ημιτελικού που διεξήχθη στις 29-12-2010, με τις δύο ομάδες να τις χωρίζει μια κατηγορία με ότι αυτό συνεπάγεται. Το ένα εισιτήριο για το μεγάλο τελικό φαινόταν ως τυπική διαδικασία κάτι που δεν έκαναν πράξη οι παίκτες του Κώστα Βακιρτζή, οι οποίοι αναλώθηκαν σε παιχνίδι ναι μεν υπεροχής στο α’ μέρος αλλά χωρίς ουσία στην τελική προσπάθεια. Το 0-0 ωστόσο του 1ου ημιχρόνου δεν προδίκαζε τι θα επακολουθούσε στην επανάληψη: η Καλλίφυτος ευτύχησε στην «κόντρα» νωρίς-νωρίς να πετύχει το 1-0 και να δώσει σασπένς στο υπόλοιπο του 90λέπτου. Το 1-0 δεν αφύπνισε τους «κυανόλευκους» οι οποίοι συνέχιζαν να χάνουν κατά κράτος τις προσωπικές μονομαχίες, να αδυνατούν να δημιουργήσουν κι όταν το κατάφερναν αυτό να σπαταλούν τις ευκαιρίες για να «τελειώσουν» την υπόθεση πρόκριση! Λίγο μετά την είσοδο στο τελευταίο 10λεπτο η Καλλίφυτος του Δημήτρη Κυριακίδη έφερε το ματς στα ίσια (2-0) κι όλα έδειχναν ότι η παράταση ήταν αναπόφευκτη! Στον έξτρα χρόνο των 30 λεπτών η Προσοτσάνη πίεσε για να πετύχει έστω το ένα γκολ που θα της έδινε την πρόκριση, κάτι που δεν το εκμεταλλεύτηκε ούτε όταν οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο (110ο λεπτό), που με έξυπνο τρόπο «ροκάνισαν» το χρόνο θέλοντας ταυτόχρονα να εξαντλήσουν τις πιθανότητές τους για το …θαύμα. Η μισή δουλειά λοιπόν έγινε στα 120 λεπτά αγώνα με τους δύο αντιπάλους να οδηγούνται στα πέναλτι. Εκεί ως γνωστόν ο «αδύνατος» της σειράς γιγαντώνεται και το φαβορί πάει σπίτι του. Αυτή τη φορά όμως επικράτησε ο νόμος του «δυνατού». Στα πρώτα 5 πέναλτι νικητής δεν υπήρξε (από ένα χαμένο) και πλέον οι δύο ομάδες σούταραν από ένα γνωρίζοντας ότι όποιος το έχανε θα αποκλειόταν. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 11ο της διαδικασίας με τον Αβραάμ αφού πρώτα να έχει ευστοχήσει στο δικό του, να «ψαρεύει» το Βασιλειάδη της Καλλιφύτου και δικαιολογημένα να παίρνει πάνω του όλη τη δόξα της πρόκρισης. Κι ας είχαν βγάλει οι φανατικοί της Προσοτσάνης το ευρηματικό σύνθημα κατά τη διάρκεια του 90λεπτου «Γιάννης Αβραάμ με γάντια που γλιστράν» δίκην αστεϊσμού!

Λεπτό προς λεπτό:

Στο 7ο λεπτό ο Δημητριάδης τροφοδοτεί το Σαββίδη Π. Σάββα που αφήνει έξυπνα την μπάλα κάτω από τα πόδια όμως το διαγώνιο σουτ του Σαμαρά μπλόκαρε ο Σαμολαδάς και στο επόμενο λεπτό μακρινή μπαλιά του Μυστρίδη και σουτ εν κινήσει του Κελεσίδη πολλά μέτρα άουτ.

Σουτ-φάουλ του Σαββίδη Π. Σάββα στο 13ο λεπτό βρίσκει σε διπλό χρόνο έτοιμο το Σαμαλοδά που μπλόκαρε και την προβολή του Στεργιάκου που έσπευσε στην πορεία της μπάλας.

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα το γύρισμα του Αμπεσλίδη φτάνει σε αντίπαλο (Γεωργιάδη) που διώχνει πάνω στο Βουλγαρίδη με τον τελευταίο να σουτάρει στην αγκαλιά του Αβραάμ. Στο 27ο λεπτό «ένα-δύο» Στεργιάκου και Σαββίδη Π. Σάββα και σουτ του τελευταίου ασθενώς αποκρούει ο Σαμολαδάς και προ του Κιοσέογλου σώζει ο Χατζησωτηριάδης.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η επιμονή του Κελεσίδη να διεκδικήσει μια χαμένη μπαλιά επιβραβεύεται με ένα ωραίο συρτό σουτ που ανάγκασε τον Αβραάμ δύσκολα να παραχωρήσει το κόρνερ.

Άμεση «απάντηση» της Προσοτσάνης με το μακρινό σουτ του Σαββίδη Π. Σάββα να βρίσκει σε ετοιμότητα το Σαμολαδά, ενώ ο γκολκίπερ της Καλλιφύτου είπε «όχι» και στο κοντινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Σαμαρά στο 31ο λεπτό.

Εκ νέου σωστή επέμβαση του νεαρού πορτιέρο στο αμέσως επόμενο λεπτό στο συρτό σουτ του Φερφέρη απόρροια του συνδυασμού του με το Σαββίδη Π. Σάββα στο 32 και πέντε λεπτά αργότερα μπαλιά ακριβείας του Στεργιάκου κι εν κινήσει σέντρα του Σαμαρά ο Φερφέρη δε βρίσκει την μπάλα όπως θα ήθελε με το κεφάλι και την έστειλε από κοντά παράλληλα προς τη γραμμή του άουτ.

Τέλος στο 43ο λεπτό δις αλλάζουν την μπάλα Ράπτης και Κιοσέογλου με το νεαρό άσσο μπαίνοντας από αριστερά στην περιοχή να επιχειρεί το ισχυρό σουτ που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών άουτ.

Γκολ στην 1η φάση της επανάληψης, όταν από την κάθετη του Μυστρίδη ο Κελεσίδης φεύγει από κανονική θέση και με ένα «κεραυνό» νικάει τον Αβραάμ ανοίγοντας το σκορ 1-0.

Πολύ αργότερα η Προσοτσάνη προσπάθησε να αντιδράσει (69ο), όταν Κιοσέογλου και Ουζούνης παίζουν το «ένα-δύο» ο 1ος «σπάει» εκ νέου την μπάλα στον αφύλακτο στην περιοχή συμπαίκτη του που προτίμησε να «κρεμάσει» το Σαμολαδά με τον τελευταίο να αποκρούει σωτήρια.

Η Καλλίφυτος «απάντησε» με γκολ κι έβαλε φωτιά στο ματς και στην υπόθεση «πρόκριση»: στο 82ο λεπτό και σε μια φάση διαρκείας ο Κελεσίδης προσπάθησε να περάσει την κάθετη για τον Αμπεσλίδη, η μπάλα άλλαξε πορεία από το πόδι του Στεργιάκου με το Γεωργιάδη εν συνεχεία να κάνει άσχημο διώξιμο πάνω στα πόδια του Αμπεσλίδη που προς έκπληξή του την είδε να καταλήγει στα δίχτυα του Αβραάμ, ο οποίος πραγματοποιούσε έξοδο. Ένα γκολ με απίστευτες σπόντες που θύμισε κάτι από μπιλιάρδο!

Υπό το φάσμα της παράτασης η Προσοτσάνη πίεσε ασφυκτικά αλλά τόσο το σουτ του Ουζούνη (87ο) όσο κι αυτό του Κιοσέογλου (87ο) δε βρήκαν στόχο μέσα από την περιοχή.

Στον έξτρα χρόνο και πάλι ο Κιοσέογλου (93ο) από πάσα του Σαμαρά έπιασε «ξερό» σουτ μόλις άουτ και στο 95ο ο όμορφος συνδυασμός των Ουζούνη-Ράπτη-Σαμαρά και Πατένταλη με αποδέκτη το Μουχτάρη που σούταρε από το ημικύκλιο λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό στη μεγαλύτερη ευκαιρία της Προσοτσάνης, Ράπτης και Ουζούνης παίζουν το «ένα-δύο», τετ α τετ ο 2ος με τον τερματοφύλακα που το νικάει με τα πόδια παραχωρώντας το κόρνερ.

Στο 109ο λεπτό το μακρινό σουτ του Μουχτάρη έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Σαμολαδάς και πάλι σε κόρνερ και στο 110ο το κόρνερ εκτελεί ο Ράπτης με τον αφύλακτο Στεργιάκο στο β’ δοκάρι να στέλνει με το κεφάλι την μπάλα άουτ.

Παρ’ ολίγο μάλιστα η Καλλίφυτος να «κλέψει» την πρόκριση στο 112ο λεπτό με τον Κελεσίδη να κερδίζει μια-δυο κόντρες μπαίνοντας στην περιοχή, αλλά σωτήρια ο Αβραάμ με το πόδι παραχώρησε το κόρνερ κι οδήγησε τις δύο ομάδες στα πέναλτι.

22ο Βασιλειάδης απέκρουσε ο Αβραάμ!!!

Ο άρχοντας του αγώνα ήταν ο κ. Κοτσάνης Κωσταντίνος (Βάντσης Ιωάννης & Παπαντωνίου Ιωσήφ οι βοηθοί του) όλοι από την ΕΠΣ Δράμας «κιτρίνισε» τους Τσιλικίδη (79ο), Κελεσίδη (103ο) και Λέκοβιτς (117ο) από πλευράς Καλλιφύτου και τους Πατένταλη (77ο), Παλτζίδη (89ο) & Ουζούνη (120ο) από πλευράς Προσοτσάνης. Απέβαλλε με 2η κίτρινη κάρτα (90ό & 110ο) το Βουλγαρίδη των γηπεδούχων.

ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ (Δημήτρης Κυριακίδης): Σαμολαδάς, Ιωαννίδης (70ό Τσιλικίδης), Ουζούνης (79ο Λέκοβιτς), Χατζησωτηριάδης, Παπαδόπουλος (λ.τρ. 87ο Τσιαριγκλής), Μυστρίδης, Αμπεσλίδης, Βασιλειάδης, Τουργαΐδης, Βουλγαρίδης, Κελεσίδης.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Κώστας Βακιρτζής): Αβραάμ, Γεωργιάδης, Φερφέρης (63ο Παλτζίδης), Στεργιάκος, Πατένταλης, Ράπτης, Σαμαράς, Κιοσέογλου, Καλαϊτζής, Σαββίδης Π. Σάββας (λ.τρ. 57ο Ουζούνης), Δημητριάδης (68ο Μουχτάρης).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των επαναληπτικών αγώνων της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου της ΕΠΣ Δράμας έχουν ως εξής (με έντονο χρώμα το ζευγάρι του τελικού):

• Καλλίφυτος – Προσοτσάνη 9 – 10 πέν. (2 – 0 κ. αγ. & παρ.)
  • Αμπελόκηποι – Πετρούσα 3 – 0
Στο μεγάλο τελικό που θα διεξαχθεί σε ημερομηνία που θα ορίσει η διοργανώτρια Αρχή, θ’ αναμετρηθούν η Προσοτσάνη με τους Αμπελόκηπους.