32ο Κιοσέογλου, 38ο Κερασίδης, 65ο Σαββίδης Κ. Σάββας
1η. ΓΣΠ-ΕΛΕΥΘ/ΠΟΛΗ 1-0
80ό πέν. Σαββίδης Π. Σάββας

Και το σερί καλά κρατεί (1-0)

Από τις τελευταίες μέρες του Νοεμβρίου και δη το τοπικό ντέρμπι με την Πετρούσα, αγνοεί την ήττα η Προσοτσάνη, η οποία με την εξόχως εποικοδομητική συγκομιδή των 11 βαθμών στα 5 ματς που ακολούθησαν πατάει γερά πάνω από τα μισά του βαθμολογικού πίνακα με τη λήξη του α’ γύρου στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Δ’ Εθνικής. Ο Κώστας Βακιρτζής είδε τους παίκτες του να επικρατούν και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με το ισχνό αλλά πέρα για πέρα δίκαιο 1-0, μια νίκη που ήρθε από τα 11 μέτρα και με αρκετό άγχος μέχρι να σφυρίξει για τελευταία φορά ο ρέφερι από την ΕΠΣ Μακεδονίας.

Με πρωταγωνιστή όσον αφορά στις εξωαγωνιστικές παραμέτρους τον άνεμο, που δεν είχε σταθερή διεύθυνση και δυσκόλευε κατά διαστήματα τις προσπάθειες όσων αγωνίστηκαν, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στο 1ο μέρος ήλεγξαν το ρυθμό του παιχνιδιού χωρίς ωστόσο να φτάσουν απειλητικά στα καρέ του Φυσέκη. Μια «χαζή» όμως ενέργεια του Κουρτόβ λίγο πριν την ανάπαυλα να ανατρέψει πλάγια στην περιοχή τον Ουζούνη, έδωσε την ευκαιρία στους «κυανόλευκους» να μπουν με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Το 1-0 το κράτησαν χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες παραχωρώντας είναι η αλήθεια πολλά φάουλ που έδιναν τη δυνατότητα στους παίκτες του Γιώργου Χαλκίδη να «γεμίσουν» την αντίπαλη περιοχή, αλλά η αμυντική διάταξη της Προσοτσάνης πήρε «άριστα» όποτε χρειάστηκε να επέμβει. Οι 200 περίπου φίλαθλοι έφυγαν χαρούμενοι με την τελική έκβαση μιας μέτριας σε γενικές γραμμές αναμέτρησης, ενώ συνεχίστηκε και η παράδοση που θέλει την Προσοτσάνη να επικρατεί πάντα του αντιπάλου της στο «Γεώργιος Μακρής», χωρίς μάλιστα να δέχεται γκολ από τους εβρίτες!

Λεπτό προς λεπτό:

Στο 4ο λεπτό από αριστερά και στην προέκταση της περιοχής ο Γεωργαντζόπουλος εκτέλεσε το φάουλ με την άμυνα να απομακρύνει πρόσκαιρα, το ριμπάουντ παίρνει στο ύψος του πέναλτι ο Μαρμαρίδης που σουτάρει με δύναμη με την μπάλα να βρίσκει στα «κολλημένα» στο πρόσωπο χέρια του Πατένταλη και εν συνεχεία ο ίδιος παίκτης να διώχνει μακριά από την περιοχή.

Με τη συμπλήρωση του 18ου λεπτού ο Πατένταλης βρήκε το Ράπτη στο χώρο του κέντρου κι αυτός με τη σειρά του τροφοδότησε το Σαμαρά, που με τη βοήθεια και του ανέμου επιχείρησε τη μακρινή σέντρα σουτ και την μπάλα να «γλείφει» τη δεξιά συμβολή των δοκών του εμβρόνητου Φυσέκη.

Πολύ αργότερα και συγκεκριμένα στο 35ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι αναπτύχθηκαν όμορφα από αριστερά με την μπαλιά του Μωραΐτη να φτάνει στο Σιβούδη, πάνω στο βηματισμό ξεπέρασε μπαίνοντας στην περιοχή το Γεωργιάδη, σούταρε όμως βρίσκοντας τον Πιτσακτσή σε ετοιμότητα με τον τελευταίο να σώζει.

Τέσσερα λεπτά αργότερα δύσκολη σέντρα σουτ του Ουζούνη από αριστερά δυσκολεύει αφάνταστα το Φυσέκη που κάτω από το οριζόντιο δοκάρι του παραχωρεί το κόρνερ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα ήταν και το αποτέλεσμα του α’ μέρους, ήρθε ο Ουζούνη ακριβώς μπαίνοντας στο 44ο λεπτό να «κλέψει» μια αδύναμη μπαλιά έξω από την περιοχή του Εθνικού, στο σπριντ ξέφυγε από δύο αντιπάλους και ήρθε ο Κουρτόβ να τον ρίξει με έναν ανόητο τάκλιν στο χορτάρι. Το πασιφανές πέναλτι εκτέλεσε έξυπνα (ψηλοκρεμαστά) ο Κερασίδης στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας και το Φυσέκη στη δεξιά του γωνία…1-0.

Με την έναρξη της επανάληψης (49ο) Ουζούνης και Καλαϊτζής συνδυάστηκαν άψογα από αριστερά με το νεαρό άσσο να δοκιμάζει το πόδι του, ωστόσο το σουτ έφτασε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στα χέρια του Φυσέκη.

Στο 62ο λεπτό, γρήγορη εναλλαγή της μπάλας από δεξιά με τους Ράπτη-Κερασίδη-Σαμαρά να συνδυάζονται, παράλληλη συρτή σέντρα του τελευταίου με αποδέκτη τον Ουζούνη, που υπό την πίεση του Κουρτόβ πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

Τέλος, στο 74ο λεπτό παίζουν το «ένα-δύο» Αντωνιάδης και Θεοδωράκης με τον Πατένταλη να παρενοχλεί όσο χρειάστηκε τον αντίπαλό του, που σούταρε από το ημικύκλιο αλλά η μπάλα να φτάνει στην αγκαλιά του Πιτσακτσή.

Ο άρχοντας του αγώνα κ. Μουχλιανίτης Χρήστος από την ΕΠΣ Μακεδονίας (Καζακτσίδης Ανατόλιος & Σιντόρης Μάριος οι βοηθοί του από την ίδια ΕΠΣ), «κιτρίνισε» τους Σαββίδη Κ. Σάββα (79ο) & Παλτζίδη (85ο) από πλευράς Προσοτσάνης και τους Κουρτόβ (44ο) & Γεωργαντζόπουλο (83ο) από πλευράς Εθν. Αλεξανδρούπολης.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Κώστας Βακιρτζής): Πιτσακτσής, Γεωργιάδης, ΚΑΛΑΪΤΖΗΣ, Δημητριάδης, ΣΤΕΡΓΙΑΚΟΣ, Ράπτης (89ο Κιοσέογλου), Ουζούνης, ΠΑΛΤΖΙΔΗΣ, ΠΑΤΕΝΤΑΛΗΣ, ΚΕΡΑΣΙΔΗΣ (89ο Φερφέρης), Σαμαράς (73ο Σαββίδης Κ. Σάββας).

ΕΘΝ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Χαλκίδης): Φυσέκης, Παπάζογλου, ΚΑΜΑΡΓΑΚΗΣ (80ό Μαλασίδης), Κουρτόβ, Δούπας, Μπάτζιος, ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ, Μωραΐτης (53ο Θεοδωράκης), Μαρμαρίδης (64ο Καλαϊτζίδης), ΓΕΩΡΓΑΝΤΖΟΠΟΥΛΟΣ, Σιβούδης.

340 - 340

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: 1. Μεταξύ τους παιχνίδια, 2. Διαφορά τερμάτων, 3. Καλύτερη επίθεση & 4. Μπαράζ

Η επόμενη αγωνιστική (18η, Κυριακή 23-01-2011 ~ 3μ.μ.)

• ΡΕΠΟ: Εύμοιρο
Αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα παραδόθηκε το κλειδί από το μηχανάκι που είχε σε λαχειοφόρο κλήρωση ο ΓΣ Προσοτσάνης, από το μέλος του δ.σ. Νίκο Στεργίου στον τυχερό κ. Τσαπέκο Νίκο (φωτό), με το υπ' αριθμόν #958# λαχνό σύμφωνα με τα τρία τελευταία ψηφία του πρωτοχρονιάτικου λαχείου

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 16 Ιανουάριος 2011 21:46)